bugün

daha çok liselerde ders veren din hocaları tarafından yapılır.
(bkz: cin bana tecavüz etti diyen kadın)
Dünya üzerinde onlarca paranormal olayın varlığından habersiz olan insanlara saçma gelen durum. Nede olsa onların sorumlusuda uzaylılardır değil mi.
ateizm dahil, dünya üzerindeki tüm din ve inançların milattan önce geldiğine ve hala inanıldığına bakıldığı takdirde,
mantıklı gizem yaratma halidir.
suistimal edilirse faydanılacak bir konudur.

-ben çok korktum mehmet ya
+gel buraya gel
*
Her dinde karşılığı olan konudur, ateistler bile allaha inanmaz gider bunlardan korkar o derece.
insanların hayal gücüne bağlanmış olan olay. bir de şu an dahi inananlar varmış, bak sen şuna! 21. yyda halen bunlara inananlar var yeaa! ulan sığırın önde gideni. Kuran'da varlığından açıkça bahsedilen bir varlığa inanmayacam da, internette hödüğün birinin yazdığı şeye mi inanacam. hayır bir de bu hödükler fringe de ağzını yarım kalas genişliğinde açıp " abi, paralel evren die bi şii var yeaa, transhümanism, reenkarnasyon yeaa, rusya 2045 yeaa" dedikleri zaman kafalarını birbirine sürtüp kıvılcım çıkarasım geliyo.
yeni moda mıdır nedir, insanların inançlarına "ayy ne kadar saçmaa, ne kadar da sığsınıız" diye yorum yapmayı yiğitlik zanneder oldu millet. bi laf söyleyince de hemen düşünce özgürlüğünden dem vururlar. ulan istediğini düşün, umrumda değilsin de bu dinsizlik propagandası niye? düşünce özgürlüğü diyince milletin inançlarına saydırmak mı geliyo senin aklına? inançlı insanlara laf attığın zaman fiyakan mı artıyo he? haa tabii, küçük beyimiz muhtemelen bir iki tane kitap aldı ya eline; artık o toplumu içerisinde bulunduğu uyku halinden uyandırmak misyonu ile şereflendirilmiş bir aydın oluverdi. senden olsa olsa ikinci kalite sucuk olur paşam, hiç yırtınma.
madem bu arkadaşlar 21. yüzyılda böyle şeylere inananlara hayret ediyorlar; o halde hodri meydan. çıksınlar da bana böyle şeylerin olmadığını veya olamayacağını bilimsel yollarla ispatlasınlar.
tevazu göstermeyeceğim, en rasyonel alanların birinde, kalitesi tartışılmayacak bir okulda öğrenim görüyorum. muhtemelen yukarıda bahsettiğim arkadaşların çoğundan da daha iyi kavramışımdır bilimi ve en önemlisi de bilimi aklına rehber edinmiş birisiyimdir*. ama bir lise öğrencisi de pek ala bilir ki bilim duyularla gözlenebilen yani madde ve enerji formunda olan varlıklarla uğraşır. madde ötesi varlıklar hiç bir şekilde bilimin konusu ya da malzemesi olamaz. bu sadece bilimadamının bir öngörüsü ya da daha doğrusu önyargısı şeklinde yansıyabilir. yani bilim cin vardır veya yoktur demez, diyemez. ama bilimadamları kendi inançlarını dile getirmek için bunu söylleyebilirler. fakat bu da bilimsel bir görüş olmaz. peki şimdi, 21. yüzyılda yaşayan insan hangi sebeple bilimin açıklayamayacağı şeylere inanmaktan vazgeçsin? bilim ruhun da varlığını ispatlayamaz, ona da mı inanmayalım? uzun lafın kısası, inanan da inanmayan da kendine. ama üç kuruşluk bilginle, g.tünden anladığın bilimle "daha hala bunlara inananlar var düşünebilio musoon" diye sızlandığın zaman aydın insan olmuş olmuyosun. bilakis şuaradaki http://www.iha.com.tr/bil...gru-din-islam-84704.haber adamlar gibi 33. dereceden tam teşekküllü bir yobaz olmuş oluyosun. evet yobaz, çünkü yobaz olmak için illa bir şeylere inanmak gerekmiyo canım benim.
(bkz: korku ile yaşamak)