bugün

ikidir cihat gibi kutsal bir eylemi ağızlarına almaya çalışan yaratıklar görüyorum.
Böyle kutsal bir kelime sizin aşağılıkça yapacağınız espri ve eleştiri için fazla kutsal.
Gidin danla bilic, reynmen falan konuşun.
Kutsalları rahat bırakın bari.
Daha beter amk daha beter.
Bir eksi ile etkileniyorsan nickin gibi davran belki o zaman daha az etkilenirsin. Sizin gibi çok insan gördüm hayatım boyunca. Şartlar eşit olsa korkudan evinden çıkamayacak insanlar Arabistan diye dolaşıyorlar. Bu hayat böyle gitmez illaki değişecek, bir kırılma noktası olacak. O zmaan seni görmeyi çok isterdim.
Cihat demek direkt hücum etmek demek değildir. Önce hak din olan islama davet edersin. Şayet karşı taraf bu daveti kabul etmezse iki seçeneği vardır.
1- vergi vermek
2- savaşmak

Önce vergiyi açalım:
Neden vergi vermelidir karşı taraf, ya da neden vergi istenir?
-çünkü onlar vergi verdikçe savaş için gerekli olan maddi gücleri kalmayacaktır. Tehdit unsuru ortadan kalkacak.
1750'lere kadar olan Osmanlı tarihi sanırım bu vergi olayının çok güzel bir örneği.
Gelelim vergi almazsanız, gelişmezseniz ne olur? Sömürülürsünüz, cumhuriyet ayağına, barışlık, kardeşlik ayağına ruhunuzu bile sömürürler.
Dünya tarihine şöyle bir göz gezdirmek bu fiillerin ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu gösterecektir size.
Önce en büyük cihad'ı, yani nefsle cihad'ı es geçip, ondan sonraki kalemle yapılan cihad'ı beğenmeyip, eline kılıç alıp kelle keserek cihad ettiğini sananları görünce kötü sanılmasını yadırgamamak lazım.

Türk milleti'ne yıllardır laikliğin dinsizlik olmadığı öğretilemediği gibi, islam dünyasına da cihad'ın kelle kesmek olmadığı öğretilemedi.
Bir çoğunun ne olduğunu bilmeden kötü sandığı şeydir. Lugati olarak zengin bir dildir arapça. Cihad kelimesi cehd etmekten yani gayret, mücadele etmekten gelir. Günümüz dünyasında beyinlerini ideolojik utopyalarda yüzdüren arkadaşlar genis manalı terimleri maalesef çok dar kalıplara sokmuşlardır. Cihad dediğimiz olay bugün anladığımız gibi teolojik bir kavramsa islam dini bunu çeşitli yollarla izah etmiştir. Kalem ile, beyin ile, dil ile, silah ile, ordu ile, para ile çeşit çeşit cihadlar mevcuttur. Kimimizin ekmek kavgasi vermek icin gittigi iş beden ile cihaddır. Kimimizin hatun kisiyi ikna etmek icin verdigi mucadele dil ile cihaddir. Yani sevgili dostum evet sende bir mucahidsin, gazan mubarek olsun, öptüm.