bugün

CEHENNEMDEN en son çıkacak mümin, günahı kadar cezasını çeker.

Oradan çıkma iznini koparınca kendini hemen dışarı atmak ister. Fakat her yanı yara bere ve yanıklar içindedir. Yürüyüp gidecek gücü yoktur. Emekleye emekleye oradan uzaklaşmak ister. Çünkü cehennem alevi arada bir yüzünü yalamaktadır. Bir çıkış kapısı arar.

Nihayet cehennemden çıkınca, kendisini oradan kurtardığı için önce Allah a hamd eder. O sırada uzaklarda bir ağaç görür. Cehennemin pis kokusu hâlâ gelmektedir. Oradan bir an önce kurtulmak için Allah-u Teâlâ ya yalvarır:

- Ya Rabbi! der. Benim şu ağacın yanına gitmeme müsaade et. Faydalanayım, meyvesini yiyeyim. Oradaki sudan içip hararetimi söndüreyim.

- Allah-ü Teâlâ ona şöyle buyurur:

- Ey insan! Ben seni iyi bilirim. Şimdi istediğini versem biraz sonra daha başkasını istersin.

- Hayır, istemem ya Rabbi, diye kesin söz verir.

Kulun yapısını, dayanamayacağı bir şey karşısında verdiği sözü unutacağını çok iyi bilen Kâinatın Rabbi yine de onu istediği ağacın altına götürür. Bu bahtiyar mümin, yıllarca çektiği bin bir azaptan sonra, en güzel yer sandığı bu ağaçlıkta dinlenip rahatına bakar.

Fakat bir süre sonra ileride çok daha güzel bir ağaç görür. Dayanamaz ve:

- Ya Rabbi! diye yalvarır. Ne olur beni o ağacın yanına götür de oradaki güzelliklerden yararlanayım. Allah-ü Teâlâ ona verdiği sözü hatırlatır:

- Seni oraya götürsem, bir başka şey daha istersin, buyurur ve kulunun huyunu bilmekle beraber yine de onun isteğini yerine getirir. (Kul çok unutkandır, o çok nankördür.)

Daha sonra o mümin cennet kapısına yakın bir ağaç görür. O ağacın manzarası çok daha güzeldir. Dayanamaz bir daha boyun büker. Oraya giderse bir şey istemeyeceğine söz verir. Yüce Allah lütfeder ve onun oraya götürür. Sonunda isteğine kavuşur.

O ağacın bulunduğu yer cennetin sınırında bir yerdir. Bir adım ötesi cennettir. içerideki cennet ehlinin keyfi eğlenmeleri dayanılacak gibi değildir.Cehennemden yeni kurtulan adam bir durur iki durur. Rabbine bir daha boyun büker:

- Ne olur Rabbim! Beni cennete koy, der.

Bu kişi aynı zamanda cennete giren son kişidir. *
Kulunun niyazından el açıp kendisine yalvarmasından pek memnun olan Cenab-ı Mevla:

Ey Âdemoğlu! Acaba senin bu isteklerin nasıl son bulur? Sana cennette dünya büyüklüğünde hatta dünyanın on misli büyüklüğünde bir yer versem razı olur musun?

Bu söz o zavallıyı adeta perişan eder. Çünkü o cennetin tamamen parsellendiğini herkesin yerini tuttuğunu ona bir evlik bile yer kalmadığını sanmaktadır. Ona göre Allah-ü Teâlâ’nın bu teklifi olacak şey değildir. Hayretle sorar:

- Ya Rabbi! Sen âlemlerin Rabbi olduğun halde benimle alay mı ediyorsun?

Allah-ü Teâlâ onun bu sorusuna şu cevabı verir:

- Ben seninle alay etmiyorum. Fakat ben dilediğim her şeyi yapabilirim.
Abdullah b. Mes ûd (r.a.)den rivâyete göre; Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: Cehennemliklerden çıkışı son olan kimseyi biliyorum. Bir kimse ki Cehennem den sürünerek çıkacak ve şöyle diyecek: Ey Rabbim Cennet teki tüm yerleri insanlar kapıp yerleştiler. Ona şöyle denilecek git ve Cennete gir. Rasûlullah (s.a.v.) şöyle devam etti: O kimse de Cennete girmek için gider bütün yerlerin insanlar tarafından işgal edildiğini görerek geri döner ve Ey Rabbim der insanlar tüm yerleri doldurmuşlar. Peygamberimiz şöyle devam etti: Ona denilecek ki eskiden içinde bulunduğun durumu hatırlıyor musun? O da evet diyecek sonra kendisine ne dilersen dile denilecek. O da bir şeyler isteyecek ve kendisine dilediğin şey ve dünyanın on katı senindir denilecek. Bunun üzerine O adam sen her şeyin hükümranı olduğun halde benimle şaka mı ediyorsun diyecek ibn Mes ûd dedi ki: Bu arada Rasûlullah (s.a.v.) in azı dişleri görünecek derecede güldüğünü gördüm. (Buhârî, Rıkak: 27; Müslim, iman: 17)
son çıkacak kişiyi bilmiyorum ama birkaç isim belirledim, benden önce çıkarlarsa o cehennemden, dinime imanıma yakarım orayı.
(bkz: Rıdvan DiLMEN)
zall'dır efendim o kişi.

(bkz: hadi kardeşim hadi kapattık)
Ebû Saîd el Hudrî (r.a.) den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: Kalbinde zerre kadar imanı olan kişi Cehennem den çıkacaktır. Ebû Saîd şöyle dedi: Kim bunun doğruluğunda şüphe ederse şu ayeti okusun: Allah, kimseye zerre kadar haksızlık etmez. (4 Nisa: 40) (Müsned: 10655)
- bana müsade abi bende kalkim artık sizinde işiniz gücünüz vardır.
+ dur lan nereye daha yeni geldin.
- abi herkes çıktı bir ben kaldım.
+ sen kalacaksın biraz daha.
- ulan allahsızlar budistleri bile çıkardınız. ben niye burdayım hala.
+ sıs lan artistlik yapma yakarım valla.
Bahar geldi Silivri ısındı ama yinede söylemem gençliğim var dediğim kişi.
Kabil...cehenneme ilk giren odur ve en son o çıkacaktır.
Şüphesiz, kınadığı her günahı birer birer işleyen insan.
en son giren kişidir.
Adolf Hitler olabilir bak. Adolf Hitler'e yüzü benzeyen Muaviyeler de olabilir.
(bkz: rte)
(bkz: fesli bunak)
Baş zebani malikin bile yerini bulamadığı günahkar adamdır.
Ama içinde zerre tanesi kadar iman vardır. Bu yüzden sonsuza kadar ateşte kalmayacaktır.
Fakat gel gör ki, bu adamı cehennemin en dibinde unutmuşlar. Diğer günahkarlar cezalarını çekip cennete geçiş yapmışlar ama bu hala yanıyor...
Malik bile yüce Allah'a gidip cehennemde hiç bir mümin kul kalmadı demiştir.
Fakat Allah bir tane kaldı. Git onu bul getir...der.
Malik cehenneme gider her köşeye bakar ama kimseyi bulamaz.
Dönüp Allah'a şöyle der:
Kimseyi bulamadım ya rabbim.

Bunun üzerine yüce Allah:
+ Şu köşede, dikenli ağaç dallarının altında yatan bir adam var...
Malik gidip o yere bakar. Birde ne görsün!
+ ya hannan, ya mennan diye bağıran bir adamın sesi geliyor.
Ağaç dalları arasından onu tutup çeker. Üzerinde akrepler ve yılanlar vardır. Onları temizler ve:
+ senin ne işin var burada?
- beni niye unuttunuz ulan!

Malik bu lafa bir kızar ve adamın ense köküne bir tane patlatır. Sonra onu perçeminden tutup çekerek cehemmemden çıkarır ve hayat ırmağına sokar. Zift gibi simsiyah olan bu kişi, tabiri caizse yeniden doğar.
Ve yüce Allah ile konuşmaya başlar.

+ rabbim beni bu cehennem manzarasından uzaklaştır. Sıcağı hala vuruyor. Valla hi başka hiçbir şey istemem.
- kulum senin cezan bitti. Sen artık cennete gireceksin. Ve cennette en az yeri olan kişi sensin.
Sana 10 dünya büyüklüğünde yer verdim. Haydi cennete...