bugün

entelektüel olmak için kalıplara girmeye çalışan insandır.entelektüelliği kitap okumak gözlük takıp fular bağlamak sanırlar. caz müzik dinleyip kimleri seviyorsun sorusuna 'valla ben açık radyo dinliyorum orada güzel caz çalıyor' diye karşılık verirler.
onu bunu bilmem ama yaş grubum için geçerli durumdur. Özellikle yaş grubum diye söylemiyorum, fena caz dinleyince entel olduklarını zannederler. Ben sevmiyorum caz. Bir tane de sanatçı bilmem. Ama mutluyum.
''caz dinlenilmez, hissedilir'' tabirini büyük ihtimalle bilmeyen kişidir.
(bkz: caz dinlemiyorum eksikliğini de hissetmiyorum)
(bkz: entel olunca caz dinlediğini sanmak)
(bkz: fularımı da takayım tam olsun)
(bkz: hepimiz enteliz)
(bkz: tüh be boşuna mı dinlemişiz o kadar zaman)
(bkz: gözlüğü de çıkaralım oldu olacak) *
hayatlarında emekleriyle statü sahibi olamayan ve "entel" olmanın bir statü olduğunu sanan zavallı insancıkların halleridir.

entel olmanın şartlarından birinin caz dinlemek olduğunu sanıp hiç anlamadıkları halde dinler bu insancıklar. starbucks'ta karamelli kahvelerini yudumlarken ellerine onların entelliklerine entellik katacak bir dergi alıp hiç anlamadıklarını ekonomi yazılarını okurlar, markası insanın gözüne sokulacak şekilde basılmış kıyafetler giyerler, çok konuşmazlar ki zaten aslında çok konuşacak kadar bilgiye sahip olmadıklarındadır bu sözde entel sessizliği.
bunun üzerine ayda bir izlerken uyukladıkları halde tiyatro, opera vs gidip bunu da en cool halleriyle anlattılar mı iş tamamdır, entel olunmuştur.

seviyorum bu bir yere sürülecek akılları olmayanları izlemeyi.
caz dinliyorum entelim, starbucks da kahve içerim entelim, bebekten başka yerde takılmam entelim, denize bakınca şiir yazarım entelim, kızlara çok güzel iltifatlar ederim entelim.

(bkz: ebenin ki)
yapmadığı, zevk almadığın şeyi öteleyen ötekileştiren avamlardan bir nebze iyi durumda olan insandır. lümpen diyebiliriz, fakat en azından farklı bir kalıba girmeye çalışmaktadır. kurtlar vadisi izleyip mafya kalıbından, bayıla bayıla behzat ç izleyip alt kültürü yücelten kalıptan, şebnem ferah' ın yaptığı müziğe çok iyi müzik yapıyo ölüyorum, bitiyorum yea şeklinde yaklaşarak standart üniversiteli kalıbından, 3-5 grup adı belleyip forever rock kalıbından, tiky tayfası gibi demet akalın- sertaç ortaç- hande yener üçlemeli devir daim yapan sığ ötesi, hatta zavallı kalıptan, daha farklı bir kalıba girmeye çalışan insandır ki, türkiye' de oldukça ihtiyaç vardır bu standart insan tipinden ayrışan insanlara.

ayrıca caz, blues dinlemek diğer müziklerden oldukça farklıdır. sevmeyen insana zulüm gibi gelir, 5 dakika sabredemez. bu yüzden dinleyen insan gerçekten severek dinliyordur, bu müzikleri.
caz iyi müzik dinleyen, iyi kulağı olan insanların eninde sonunda varacakları son istasyondur.

bu yüzden trene yeni binenlerin anlaması beklenemez, beklenmemelidir de zira.