bugün

müziği ile bile ezen film. bir nevi biber gazı.
televizyonun çalıştığı ilk gece ölmesiyle bizi parçalayan bir çocuğun hikayesi. ekranda da ağaçkakan voody olması*bizi daha da parçalamaktadir.
sinirli insanın kavgaya giriş cümlesi.
benim anlamadığım bu doktor kan sonuçlarına göre nasıl lösemi tanısı koyabiliyor? e kan kanserine tanıyı bokuna bakarak koyacak değilsin ya demeyin. yani hematologlar kemik iliğine bakarak bile zor tanı koyarken bu doktor hem de birkaç saatte tanıyı koyuyor. ayrıca periferik yayma yaptığını da sanmıyorum, sonuç çıkınca bana getirin diyor çünkü. demek ki sadece tam kan ve biokimyaya bakılmış. evet aklıma takıldı, her ne kadar 30 küsür yıl önce yapılmışsa da. bak yine kafama takıldı adamlar nasıl tanı koyuyordu lan? bence çok yeteneklilerdi? ya da ya tutarsa. ilginç.
ağlamak isteniyorsa ağlamaya olanak sağlayan güzel bir türk filmi.
türk sinemasının babam ve oğlumla birlikte en iyi dramlarından biri diye düşündüğüm filmi.
italyanların the bicycle thief'i neyse bizim de canım kardeşim'imiz odur. sadece yaşattığı ağır dramla değil, sağlam toplumsal gerçekçi tarafıyla da başyapıtlığa uzanır.
genelde, pazarlık ederken sinirlenen tarafın kullandığını duyduğumuz kelimelerdir bunlar.

-abi en son kaça olur diyorsun sen şimdi?

+dedim ya canım kardeşim, 500 diye.

-biraz in be hacı, hadi yap bi güzellik.

+tatlı abim, canım kardeşim anlatamıyorum galiba...*
türk sinemasının gelmiş geçmiş en dramatik filmi. *
- ne o lan annen yaşındaki karılara mı sulanıyorsun, ayıp değil mi ?
- o benim öz annemdi.

- aslında kötü bir niyetimiz yoktu.
- niyetinizin iyi veya kötü olması bizi ilgilendirmez.

- peki ağabey o zamana kadar adam ölürse ?
- ölüm allah'ın emri, ölenlere değil olüm kurtardıklarıma bakın.

- sen öldükten sonra misketlerini bana bırakır mısın ?
- tabi ben öldükten sonra ağabeyimden alırsın.
- yaşşşa be !

arkasından ''umut'' filmi izlenip ağlama krizine girilmelidir.
türk sinemasının kesinlikle ve kesinlikle en sağlam filmidir. tarık akan, kemal sunal, metin akpınar, halit akçatepe gibi komedi üstatlarının olduğu bir filmde hiç güldürmeyip, ağlatan filmdir.
yıllar sonra tekrar netten bulup indirip hdd arşivimden şuan daizleyip gözyaşarı içinde finaline yaklaştığım,bence 10 üzerinden 10luk,en iyi türk dram filmidir.tarık akan kariyerinin zirvesine çıkmıştır.halit akçatepe ve kahraman kıral'ın,ayrıca metin akpınarın ve rahmetli adile nasit performansları muhteşemdir.mutlaka arşivinizde olması gereken yapıtlardandır. gözlerinizin kuruyup batmaya batmaya başladığında izlenesi şaheserdir.filmdeki tek düşündürücü negatif yön,kahramana lösemi teşhisinin kan örneğinden çok süratli bir şekilde verilmesidir.ama o garip çocuğa o teşhisin verildiğini duyduktan sonra o gariplik aklınıza bile gelmiyor.
fevkaledenin fevkinde bir filmdir.döne döne seyretsen bıkmazsın o derecedir.
şu anda kanal7'de yayınlanmakta olan ertem eğilmez'in unutulmaz filmidir.
o ne şahane senaryo, o ne şahane oyunculuklar, o ne inandırıcı filmdir öyle.

-tarık akan boşuna türk sinemasının tarık akanı olmamış,
-halit akçatepe boşuna nerdeyse yarım asırdır beyaz perdeye adını bir daha silinmeyecek şekilde yazdırmamış,
-kahraman kral ise; sadece bugünün göz süzdüren, feleğin çemberinden geçmiş izlenimi veren antipatik çocuk oyuncularına değil, ukala ve paragöz oyuncu müsveddesi jönlerine oyunculuk dersi verecek kadar profesyoneldir, o küçücük bedendeki kocaman yeteneğiyle.

saba tümer'in konuğunun, çok sevdiğim sanatçı yıldız tilbe olmasına rağmen izlemeyi tercih ettiğim olağanüstü filmdir.

ve babam ve oğlum filminde ağlamaktan öldük diyenler utanmalılardır, ağlanacak tek bir karesi bile olmayan o filmde ağladıkları için.
türk sinemasının şaheser niteliğindeki filmlerinden.
en taşlı kalpli insanın içine bam teline değen,ağlamasa bile gözlerinin dolmasına sebep olan fakirliğin sömürü yapılmadan anlatıldığı yeşilçamın baş yapıtlarından .
(yazarken bile insanın tüyleri diken diken oluyor)
eski türk dram filmlerinin bünyedeki etkisini fazlasıyla kanıtlamış filmdir. zamane filmlerinde aynı duygu olmuyor arkadaş. diziler desen onlarda da sürekli bir köşk, lüks araçlar, zengin yaşam veya makyajlı fakir genç kız modelleri. al sana gerçek sefalet dedirten yapıt.
mor ve ötesi' nin uyan adlı parçasında söylediği can yakan ilk cümle...

canım kardeşim
bak senin ellerinde hayatımız
uçan kuştaki güzelliği özledik, yastayız.
arşivlik filmlerdendir. türk sinemasının düşük bütçelerle iyi film yapabildiğinin en güzel örneklerindendir.
türkiye'de yapılmış en acıklı filmlerden biridir. kemal sunal'ın oynadığı tek sahne ( tuvalet sahnesi ) ise bombadır.
türk sinema tarihinin başyapıtları arasındadır kanımca. ayrıca bu kadar iyi bir filmin bu kadar az insan tarafından bilinmesi şaşılacak şeydir. öyle bir film ki kadın yok,aşk yok ama türk sinemasının en iyi dram filmi. birde ertem eğilmezin o dönemlerde tutmayacağını bile bile filmi çekmek için bu kadar ısrarcı olması halit akçatepeye; sinemada sadece sen,ben tarık izlesek bile çekicem bu filmi diyecek kadar gözünü karartması filmi bu günlere getirmiştir. zaten sonunda da filmin tutmaması arzu filmi iflasa sürükler.
Yine bir Sadık Şendil senaryosudur.
O eller neler yazmıştır...
filmin tamamı buradan izlenilebilir;

http://video.google.com/v...ocid=-7620089808880848793#
bizim aile kadar olmasa da bu filmin de ayrı yeri var yeşilçam içinde.. ahh ulan yoksulluk ahh ulan 70' lerin türkiyesi...!

http://alkislarlayasiyoru...anim-kardesim-film-muzigi