bugün

camiye neden gittiğini bildiklerini düşündükleri kişiler tarafından canice yakılarak öldürülen alevilerdir.
zamanında istenmedikleri için gitmezler.

dedem zamanında yaşadığı kasabaya ufak bir cami yaptırmıştı açılışa da tahtacı alevilerini çağırmıştı açılışa gelen diğer kasabalılar tahtacıları görünce bunların ne işi var camimizde deyince tahtacılar tek kelime etmeden dönüp gitmişlerdi.
yine gelmiş yürüyen genelleme , bak benim zihni ortaçağda kalmış yazar kardeşim . islamiyet ilk geldiğinde mekke ve medinede bu dini benimseyenlerin gidebileceği tek bir cami bile yoktu bak iyi oku ilk islamiyet zamanlarında sadece mescitler vardı ki zaten ilkokulda az biraz din kitabı kurcaladıysan görebilirsin bunları , ama zamanla refah düzeyi ve kitleler arttıkça mescitler büyüdü süslü ve gösterişli asla kurana uygun olmayan bir hal aldı sen buna cami de ben buna kilise diyim ikisinin de benim gözümde dinle tek alakaları imam ve papazlarıdır . kaldı ki islamiyeti götünden okumuş olacaksın kı allah zaten herkesin müslüman ve camiye giden insanlar olmasını istese öyle yaratırdı dimi birader ? demek ki ne vermiş irade , neymiş irade. umarım sayemde biraz da olsa zihnin açılmıştır . çünkü islamiyetin zaman ve mekanla bir bağı yoktur inanç insanın kalbindedir . ha ama camiye gidip kızını erkek var diye okula göndermeyen her türlü pisliği yapıp günah çıkarır gibi namaz kılan tiplerden olmayan babamla gurur duyuyorum alevi olduğu için .
sebepleri hakkında yüzlerce cümle yazabilecek alevilerdir. düşünmemekten değil. yazık olan sizin beyin yapınız.

büyük ihtimalle alevisin sen kardeş, büyük ihtimalle bir yerlerde bir şeyler okumuşsun, büyük ihtimalle kendilerini müslüman diyenlerin arasına girmişsin, belli ki biraz da bilgi sahibisin. mum söndü olayının nereden geldiğine bir bakmalısın, o iftiraların nereden geldiğine bir bakılmalı. namazın şekli farzları ve zamanına bir bakılmalı. belki de halit öztoprak' ın Kuranda Hikmet Tarihte Hakikat ve Kuranda Hikmet incilde Hakikat kitabı okunmalı.d
ezbere din kültürüdür. müslümanların çoğu niye müslüman olduklarını bilmiyor.