bugün

iyi eğitimli üniversite mezunlarının en çok nefret ettiği kişi. adam iki cümleyi bir araya getiremiyor, zekası sınırlı ama çok para kazanıyor. adeletini sikeyim dünya.
(bkz: ali ağaoğlu)
esnaf kafalı insan diye tabir edilir. nereden para kazanacağını bilir ve ona göre icraatlerde bulunur.
futbolcuların büyük bölümü ve pop şarkıcılarının tamamıdır.
zeki ama çalışmıyor' un tam tersinde olan insan. belki zeki değil ama adam karınca misali.
cahil cesareti denen olaydan kaynaklanmaktadır. Cahil adam düşünmez önüne gelen fırsatı ölçüp tartmaz, mantık aramaz aklına geleni yapar bu olay cahil kişiyi iki sonuca götürür: ya tamamen batar ya da "kıroyum emme para bende" dedirtir.
Ülkemde örneği çoktur... Sonucta ülkem okumuş kalifiye insana değer vermez.

Kim ne derse desin bu ülkede ticaret ile para kazanırsın...

bu yuzden de cahilligimiz giderek artıyor ya...
uyuşturucu tacirleri, beyaz kadın satıcıları, silah tüccarları vs.
yoktur öyle bir insan.
herkes bir alanda zekidir.
para kazanmak için, hayatın içinde iyice yoğrulmak ve bu yoğrulmanın ardından bunu ticari zekaya dönüştürmek önemli.
bunu yaptın mı sözüm ona okuma yazma bilmene bile gerek yoktur.
türkiye sermaye sınıfının (burjuvazi) ezici çoğunluğunu oluşturan insan türü.
(bkz: ibrahim tatlıses)
müteahhitlerin çoğu.
o kişi cahil değildir.

cahilcilik oynamaktadır.

çünkü cahil olan adam paranın yolunu bilemez.

ama cahilliği kullanan adam hem cahil havasını verir hem purosunu tüttürür.

velhasılı kelam,

o adam cahil değil, cahil ayağına yatan adamdır.
demet akalın, ibarahim tatlıses, songül karlı. futbolcuların hemen hemen hepsi, ve daha aklıma gelmeyen bir sürü dizi film oyuncusu.
alanında uzmanlaşmış, özenilesi insandır.
bu işin tek açıklaması vardır. allah dilediğini sınırsız rızklandırır der dini metinler. kaynak belirtmedim. eksik, yanlış olabilir.
cesaret yetisi yüksek olan insandır belkide. birazcık da zeka varsa gerisi gelir zaten.
şans ve yüce yaradanın ona verdiği büyük bir lütuftur.
hayatı hamallıktan tefeciliğe doğru gitmesi muhtemel olan insandır.

Vergi kaçırmış olabilir.

Dolandırıcı olabilir, hırsız olabilir.

edit: cimri olabilir, biriktirme hırsıyla yanıp tutuşuyor olabilir.

milli piyangodan ikramiye çıkmış olabilir.

not:para kazanmak ile, çalışkan olmak arasında ince farklar olabilir. para kazanıp biriktirmek ile kocaman tarlalara sahip olup çalışıp envai çeşit ürün elde edip para kazanamamış olmak gibi.
genellikle ticaretle uğraşan gözü açık insan tipidir. konyalılar, kayserililer ve krolar bu genellemeye giren topluluklardandır.
(bkz: şanslı insan)
ya allah veriyordur saf olduğu için ya da allahtan korkmuyordur cahil olduğu için.
zeki olmasa da çalışkandır en önemliside bu değil mi zeki ama tembel insanlar aylak olurlar.
bakma böyle boş boş oturduğuma ben çok zekiyim aslında.
şansı yaver giden insandır.
genellikle şansla mansla ilgisi olmayan durumdur. hem eğitim görüp hem zengin olmuş adam az gördüm ben. işin şans tarafı burası...

ama diğer tarafı da şöyle: cahiller efendi, okumuşlar da hizmetçi olmak için yetiştirilir.

ne yazık ki demokrasinin tarifi budur.