bugün

"Yeniden başlamak legodan bir ev yapmaya benzer. Yenisine başlamak için öncekini parçalamanız gerekir. "

görsel
2008 yapımı bol ödüllü ve her dakikasında keyif veren bir film.
fark edilmekten ve ilgi çekmekten çok daha öte..

hepinize leon'dan gelsin..
"yeniden başlamak legodan ev yapmaya benzer. yenisine başlamak için eskisini parçalamanız gerekir."
Philippe Falardeau nun yönetmen koltuğunda oturduğu 2008 yapımı, durağan algılanan fransız sinemasına göre çok daha akıcı olan, konusu ve çocuk oyuncuların performansı mükemmel olan film. tam anlamıyla filmin adını türkçe ye "ben değildim, yemin ederim." şeklinde çevirebiliriz.

--spoiler--
incil der ki: "Başlangıçta Söz vardı." Bilmiyorum ama bence başlangıçta hiçbir şey yoktu. Ben, suyun 100,000 km altında uyuyordum. Bu, Sözden önceydi. Bir gün, Tanrı her şeyi yok etti. Deniz suyu boşaldı ve tünelin ucunda yaşam belirdi. Doktor, her şeyin yolunda olduğunu, benim normal olduğumu söyledi. Ben, Leon Dore normal bir çocuk mu?
Bazı doktorlar, kurşuna dizilerek, intihar ettirilmeli.

ile başlayan leon odaklı hikaye; 10 yaşındaki "ölümcül kazalar" diye nitelendirdiği olaylara bağımlı, ailecek normal olmadıklarının bilincinde olan hatta hayatta normal olan hiçbir şey olmadığını düşünen bir çocuk ve bu ölümcül kazalardan ötürü ayrılma noktasına gelen ebeveynleri üzerinde dönmekte. olaylardan anneyi sorumlu tutan siyasete bulanmış baba önünü görememekte, tam bir yalan üstadı olan anne çözüm bulamayıp yunanistan a çekip gitmekte, uçan sinekten korkan kıvamdaki marinierler gibi normal bir aileye sahip olmak isteyen jerome olaylara seyirci kalmakta, aile boyu iyi portre çizmeye çalışan komşular marinierler leon ile dalga geçmeye çalışmakta ve leon a güvenen bir diğer anormal lea ise umudunu leon a bağlayarak yaptığı planla babasını görmek istemekte.
--spoiler--