bugün

dönem içinde alınan derslerin hepsinden kalma durumudur. aileye nasıl anlatılacağı sorusuna insanlık tarihinde bir cevap bulunamadığı için genelde anlatılmaz. (bkz: seni yaz okulu gelse kurtaramaz)
insanın tüm yarıyıl boyunca kullanmadığı hayalgücü ve çalışma hırsını bahane bulmak ümidiyle seferber ettiği durumdur.açıklanamaz kalınır.
yeni araba alınca olan şey.
gitti yine bir dönem
bana yine yaz okulu yolları gözüktü
biri beni gözetliyor nidalarına bakidir.
her ogrencinin yasal hakkı *
zoru başarmaktır. bu öğrenci kişisi bira şişesiyle geçirdiği zamanın bir kısmını kitaplarla paylaşsaydı, bugün çok daha yüksek mevkilerde görebilirdik kendisini.
olsa olsa hiçbir derse gitmemektir.

(bkz: devamsızlıktan sınıfta kalmak)
eğer üniversitede gerçekleştiyse salaklıktan değil sadece tembellikten gerçekleşecek olay. sonuçta o okula bir sınavla girilmiş ve zeka olarak az çok kendi ayarında olan insanlarla okuyorsun. bu öğrencinin ciddi sorunları olması muhtemeldir. * *
dertli öğrencinin başına gelendir.
yüksek kredili derslerden kalıp düşük kredililerin hepsini geçmektense hepsinden kalmak daha caziptir. böylece dönem tekrarı yapacak ve "ay bu derse kredim yetmedi, şu ders bunla çakıştı" gibi sorunlarla karşılaşmayacaksınızdır. ikinciye aldığınız içinde alt döneminizdeki bıcırlara nazaran daha şanslısınızdır. bu değerlendirilesi bir durumdur.
(bkz: zor olanı başarmak)
(bkz: kaput gitmek)
değişen bir şey olmuyor. yine sınıfını geçiyorsun. ama bu rahatlığın acısı da çıkıyor. sınıfını geçiyorsun ama mezun olamıyorsun.
temel istanbul' da üniversitede okumaktadir.sene sonu gelir ve temel finaller sonrasi bir ya da iki dersten kalacagini anlar.sinavin sonucunu ögrenmeden trabzon' a döner.dursun' dan da sonuçlar açiklaninca kendisini bilgilendirmesini ister.ancak eger kalirsa ve telefonu babasi açarsa çaktirmamak için bir dersten kalirsa tuncay' in iki dersten kalirsa alex' in selami oldugunu söylemesini ister.sinavlar açiklanir ve tahmin edildigi gibi telefonu baba açar.aksam baba dursun' dan gelen telefonu temel' e söyler;
- usaam pucün seni tursun aradi.selami var sana daa...
-aleyküm selam, paska pirünun selami var midur
-vardir da, usaam sen ipne fenerin bütün kadroyu nerden taniyon daaa
verilmesi gereken kredilerin hiçbirini verememek şeklinde tezahür eden durum. kurtarmak için yaz okulu gibi alternatifler değerlendirilebilir.
(bkz: canın sağolsun).
yok artık dedirtir. orijinali küfür de içerir.*
genelde dönem tekrarı yapılmasıyla son bulur.
milli piyango on numara oyununda hiç bir sayıyı bulamayıp ikramiye kazanmak gibi bir durum olsa gerek. en azından ertesi dönem harç almayıp ödüllendirilmesi gereken bir başarıdır.
"türkçeci bırakmış matematikçi bırakmış hepsi bırakmış bitek bedenciyle resimci geçiröiş ya siz niye geçiriyorsunuz..." * diyen veledi anlatan durum .
hic basıma gelmemiş ve gelmesini istemedigim, ancak gelmesi muhtemel, "olum sen ne yapıyorsun,aklına başına al." dedirtecek vahim bir durum.
gezip tozmayı seven, derslere son dakikada çalışan veya çalışmayan öğrencimsilerin başına gelen olaydır. her dersten kalmasada en az yarısından kalan öğrencidir. zira üniversitede ders bırakmadan geçmek pek normal değildir. kendimden biliyorum geçtiğim dersten fazla kaldığım ders var.
sınıfta kalmak geçmekten daha zor özellikle bu eğitim sisteminde.
hadi beden eğitiminden niye geçemiosun dedirten ve k*çını bile kaldırmayan öğrencilerin durumu.
çok acı bir tecrübedir.
her dönem muallakta olan bir ya da birkaç dersiniz olabilir, onlardan kalmak sizi şaşırtmaz, ama hepsinden kalmak?
hele bununla yüzleştiğiniz an bütün bir dönemin gözlerinizin önünden adeta bir film şeridi gibi geçmesi, işten bile değildir.
kalkınma planı yapmak için kolları sıvama vakti gelmiştir, geçiyordur.
kolay gelsindir.