bursa ziyaretimde her tarafta gördüğüm belediye sloganı.

yarrama içilir musluktan su, ulan musluktan akan suyu arıtsam kireç ocağı işletir, köşeyi dönerim. al suyu kovaya koy, direkt badana yap. o derece.
heykelde bi basmalı çeşme vardır. o musluktan çok güzel su içilir. gidiniz bursaya basmalı çeşmeden su içmeden gelmeyiniz.
içilir içilmesine de tatları pek güzel olmuyor. Ölmüyorsanız içmeyin.
bundan yaklaşık 25 sene evveline kadar bursan'nın hemen hemen her sokağında tulumbalar vardı. iki üç kez kolu indir kaldır yaptığınızda gürül gürül akardı...

günlerden pazar, ödevler bitmiş, sabahtan başlayan futbol macerası için yerimizi almıştık. cumhuriyet ilkokulu'nun bahçesi yine alabildiğine kalabalık...

tanıştırayım, ben simoviç, önümde ulvi, hemen yanında semih, önde uğur, yanında atom karınca rıza, ileride feyyaz ve tanju.

bizim takım galatasaray ve beşiktaşlı arkadaşlardan oluşuyordu. rakip de fenerbahçe ve tek tük bursaspor.

kalede schumacher, önünde sedat 3, müjdat, biyediç, tuliphan, rıdvan ve rahmetli selçuk.

10 da devre 20 de biter.

saat sınırı yok, götümüzden ter damlar, ama yine de aldırmadan devam ederdik...

maç arası molası, suyun bünyede tükendiği anlar, işte tam o sırada sokak çeşmeleri devreye girer...

üçerli beşerli ayrı ayrı çeşmelere koşar, kah tulumbadan, kah kurnaya akan sonsuz oluktan içerdik kana kana.

sırf bu sebepten bile yaşanabilir şehir.

eskisi gibi her sokakta çeşme kalmadı ama çeşmeden su içmenin mümkün olduğu üç beş şehirden biridir.

suyuna kurban olayım senin.
cağ kebabını erzurum'da

musluk suyunu bursa'da...
doğru önermedir. şahsen doğma büyüme bursadayım bunca yıldır bi kere bile tanıdıklarımda bile damacana ile su alan falan görmedim. hatta üniversite için başka şehre gittiğimde ve damacana ile içmek gerektiğini öğrendiğimde oldukça şaşırmıştım. ciddi ciddi şaşırdım lan su çeşmeden içilir olum.

Yüz yıllar sonra gelen edit: çeşmeden bok akıyor arkadaşlar. Param olsa gram içmem.
bursadaki musluk suyu yapılan testler sonucu satılan sulardan daha iyi çıkmıştır. için sorun olmaz. yalnız bazı bölgelerde su kötü sanki ama genelinde iyidir.
görükle de içilmez. bir kaç gün üşendik damacana almadık midemiz kireç tuttu. hadi kireci geçtim tadı iğrençtir başta.
(bkz: mersinde su kapı kolundan içilir)

hayret bişey amk. *
Başlık entry uyumu, zira başlığı gördüğüm anda bir belediye sloganı olduğu şerefsizim aklıma gelmişti, tabi sorsan her belediyenin suyu içilir, ama suyu içen rahmetlilerin görüşünü almak kısmet olmadı, ama iyi su güzel su afiyet olsun.
yanlış önermedir.

doğrusu şudur;
"bursa'da suyu musluktan sadece fakirler içer."
görükle'de hiç de öyle olmayan hede. içilir içilir de, bazen bok kokar, bazen de kireç akıtır.
deselerde inanmayın siz içmeyin.
"bursa çocuğum her yerde su içerim anam."
musluktan akan sular buz gibidir. şahsen günübirlik gittiğimde 35 derece altında çeşmeden buz gibi su aktığını görünce bayağı şaşırmıştım.
bursa suyunun kıymetini başka şehre gidince anlayacağımız gerçek.
hazır sulara alışmış bünyelere zor gelecektir ama doğrudur.
fettah canın oynadığı kamu spotu gibi bi reklam.
su an içiyorum.
yeşil bursa'nın bundan seneler önceki halini anlatan hoş bir tespittir. bilindiği üzere seneler önce her mahallede her köşe başında çeşmeler vardı, bundan sular içilirdi. yayla suyuydu uludağ'dan geliyordu çünkü.
yıllardır kalitesini bozmamıştır.fakat değerini çok geç anladığımdır malum üniversite zımbırtısına başka ile gidince çeşmeden su içemiyorsun.
içilir ama acayip kafa yapar. baş ağrısından kafa çok güzel olur. uludağdan derelerle gelen temiz sular köylere girince pislenir yoluna devam eder. Çünkü kirli sular halen ayrılmamıştır, dereye verilmektedir. Oradan da doğancı barajına akar. bize de galon galon içmek kalır.

görsel

videoda herşey belli:
http://www.bursadabugun.c...den-icilir-mi-552677.html
belediye çalışıyordur. haber duyulduktan sonra foseptik kapaklarına makyaj yapılmış. yan taraftan akan kirli sular saklanmaya çalışılsa da derelere akmaya devam ediyor.

lağımları kirleri, lıkır lıkır içmeli:
http://www.bursadabugun.c...a-ikinci-perde-36408.html
en olmadı artezyanlardan içilir.
uludağın dibinde olmanın kıyakları.

şaka maka başka bi şehre gidince, gerçekten dünya böyle bi yer mi lan? diye korkunçlu fikirlere kapılıyorum.
parasına değil ama sanki havaya para vermiş gibi garip bi duygu kaplıyor içimi.