bugün

genelde dolu olan berberler de rastlanan bir durumdur. bu süre berberin "sende bu arada bir çay içersin abi." demesiyle doldurulur. çay bazen iki, bazen üç olur. bu süreyi (bkz: çay hesabı)yla anlatmak gerekir. misal berbere girdik diyaloglar
+ oo abi hoşgeldin.
- hoşbulduk sağolasın, sıra var mı işim acele.
+ var var hemen bu abiden sonra seni alıyorum. sen bir çay iç. (bkz: çay getirin abime)
(diye seslenir çırağa. çayı almaya giden çırağa önceden çayları 5dakika sonra sipariş geçmesi tembih edildiği için, çocuk dışarıda biraz dolandıktan sonra çayı kahveden söyler ve içeri gelir. çay geldiğinde ise haddinden sıcak, tabiri caizse (bkz: ateşte mi pişti bu çay) serhat, derece ısıdadır. müşteri bu şekilde yavaş yavaş yudumlar çayını. ve berber hemen o abiden sonra bu abiyi alır.) ve eğer yeni birisi gelirse bu abiden sonra seni alıyorum cümlesi kurulur yine. ve o abi artık bu abi olur. bütün gün döner durur böyle.
+ selamün aleykümmm..
- vay abi aleyküm selam hoşgeldin. buyur otur.
+ yahu acele benim işim ne zaman gelir bana sıra?
- hemen bu abiden sonra seni alıyorum.
(saatler geçer koltukra ki isim değişir.)
+ bülent benim işim..
- hemen bu abiden sonra alıyorum seni. ense var sadece, hemen düzeltiyim alıyorum seni.
+ peki.
(geçer geçer saatler. eğer üç koltuk varsa yine iyi. tek koltuk varsa yürü git traş falan olma.)
+ ulan iki saattir buradayım pezevenk.
- bu abiden..
+ abinide senide...
- ...
orta yaş üstü kel bir amca ise kast edilen abi.

takriben 10 dk.

-saçmı sakal mı?
- memet ne zaman gelir sıra bana
bu abiden sonra alıyorum seni
- ama hep kandırıyorsun beni, duygularımla oynuyorsun
ya valla yok alcam kız söz.
içerde biraz oturun hesabı ödediler kalktıklarında sizleri alıyorum arkadaşlar yalanıyla eşdeğerdir.