bugün

maddi sıkıntı. madem bakamayacan ne diye evleniyorsun kızın hayalini kırıyorsun.
Sebepler içinde kaybolmak.
bazen gözünün üstündeki kaş bile olabilir. duyguların yıpranması da bunların altında yatan esas sebeptir bence.
(bkz: evlenmek)
boşanmak çoğu zaman, rutin gidip beklentileri söndüren hayattan bir mucize beklemektir. boşandıktan sonra hayat disney gibi olacak sanılır fakat kazın ayağı aslında hiç öyle olmadığı geç de olsa anlaşılır. hayat bu. malzeme bu. siz bu malzemeden bir marvel evreni yaratamazsınız. yine de insanlar hayat bu olamaz deyip denemek istiyor. ne diyeyim.
Bal yiyen baldan bıkar. insanın neyi az ise o kıymetlidir.
Yatakta iyi değilse...
Şaşırtıcı gelebilir ama son dönemlerde cinsellik konusundan dolayı boşananlar artmış durumda.
katlanamamak. net.

şimdi bunu biraz daha açalım:

düşün bir kere; yanında bir adam yatıyor ve sabaha kadar horluyor, kendi uyurken seni sabaha kadar uyutmuyor. sevmesen katlanabilir misin buna?

sen onun bebeğine bakıp büyütmeye çalışırken o bütün akşam sadece telefonunda yahut bilgisayarında oyun oynuyor. ne bir sohbet ne bir güler yüz.

saatlerce uğraşıp yaptığın yemeği beğenmiyor, burun kıvırıyor. hatta bazı zamanlarda bu yemeğin onun en sevdiği yemek olması da bunu değiştirmiyor.

senin acını sahiplenmiyor. sen onun her türlü sıkıntısını, acısını o daha söylemeden farkederken; o senin canını en çok yakan şeyi bile görmüyor, yanında olmuyor, bir kere sarılıp da saçını okşamıyor. hatta kötü günü geçtim bazen iyi gününde de yanında olmuyor.

bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de düşün ki bu adam alakalı alakasız zamanlarda her canı istediğinde sana sahip oluyor yahut olmak istiyor.

bütün bunlara katlanmak yahut katlanabilmek için sevgi bir yerden sonra yetmiyor güzel kardeşim. verilen sözlerin tutulmadığını görmek insanı üzüyor. gözünden dökülen gözyaşının ardı arkası kesilmezken, sen acıdan kıvranırken, düşüp de kalkmaya uğraşırken "eşim" dediğin insanın bu hallerini görmezden gelmesine katlanabilmek için sevgiden fazlası gerekiyor bir yerden sonra. geçeceğine dair umudunu da yitirdikten sonra artık geri dönüşü çok zor.

çünkü neydi : sevgi emekti.
boşanmak isteyen için kolayca bulunabilecek sebeplerdir.
misal geçenlerde çaydanlığın altından akan suyu tutmasını sağlayan sarı bezi koymadı diye çılgınca kavga edip boşanma noktasına gelen birileri ile tanıştım.
insanoğlu ilginç.
maddi konular, ailelerin evliliğe müdahalesi, eşlerin hayattan farklı beklentileri olması, birbirini sevmeden evlenmek vs.
şiddetli geçimsizlik.yersen.
Arabistan'da kadının kocasına kahve yapmaması..
boşanmak kafaya konulduğu zaman gözünün üstünde kaşın var bile nedendir.
Aldatma veya yalan. Geri kalan ne varsa halledilir. Ama bu ikisinden biri yaşansıysa en yakın avukata giderek boşanma işlemini başlatınız.
Onunla hayatı omuzlama, hayat arkadaşı olma kararında etkin olan en önemli unsurların, algısının, hayat görüşünün, değerlerinin, hatta benimsediği ideolojinin, kısacası, onu o yapan tüm özelliklerin kökten değişmesi...
Artık bir yabancıdır ve bir yabancıyla ömür geçirme fikri korkutucudur.
Hicrân vakti gelmiştir...
Artik sevmemek basli basina zaten bir nedendir. Illa bahane yaratmaya gerek yok. Tabi diger onemli etkenler aldatma ve siddet.
Sütlaç yapmayı bilmemesi, benim için tek celsede boşanma sebebidir.

Sütlaç lan bu boru mu?
atatürkçü olduğunu sonradan öğrenmek.
kadının tutkulu olmaması.
Kimse dillendirmese de geneli ihanet, aldatılma. Özellikle bu devirde çok fazla. Çünkü ortalık sadakatin ne olduğunu bilmeyen karakter yoksunlarıyla dolu.
Ağzı kokusunun boşanma sebebi sayıldığını öğrenince şaşırmıştım. Sizde bilin istedim.
1 numaralı sebep evlenmektir.
(bkz: 2 5 saniyede boşalmak)
görsel