bugün

seçimden önce tavan yaptırtılanborsa ve taban yaptırtılan dolar, seçimden sonra borsa düşüşe dolar da yükselişe girdi.

ilk işlemlerin ardından iMKB yüzde 1.2'ye yakın düşüşle 50 bin-50 bin 100 bandına indi. Dolar ise yüzde 0.7 artışla 1.2820 YTL seviyesinde bulunuyor.

(bkz: akp kandırdın yine milleti)
borsa yükselip dolar düşerse akp nin ekonomi başarısı, borsa düşüp dolar yükselirse uluslararası piyasaların suçudur. sahi memleketimizde ekonomi iyi diyenlerin kaç tanesi borsadan para kazanıyor?

anlama özürlüler için bilgi notu: yukarıda ki yazıda bir suçlu aranmamakla beraber böyle durumların halka arz ediliş şekline vurgu yapılmıştır. ancak kulağının üzerinde oturup kafasını kuma gömen arkadaşlarımız bunu anlamak için oturma işini gerçekleştirdikleri uzuvu kullanmaya kalkmışlardır. çeşitli sataşmalara maruz kalmam sonucu böyle bir bilgi notu girme zorunluluğu hissetmiş bulunuyorum.
(bkz: kulağının üzerine oturup kafayı kuma sokmak)
ekonominin direksiyonunu elinde tutamayan hükümetin elinde olmayan durumdur.

(bkz: yüzergezer sıcak para)
başta abd'de olmak üzere tüm dünya'da geçen hafta borsa ve faizlerde yaşanan gelişmelerden bihaber insanların hakkında yorum kastığı gelişmelerdir.
hayır bu insan evlatları borsa düşüp dolar yükselince ya da genel bir tabirle ekonomi kötüye gitmeye başlayınca neresine kına yakacağını bilemiyor ya asıl şaşırtıcı olan o. bir de sorsan ulusalcıdır, vatanseverdir bu tipler.
bu gemide hepimiz varız ulan, batarsak hepimiz batarız!
dolarla maaş alan insanların yüzünü güldürecek durumdur. aynı insanlar devalüasyon olması durumunda coşma pozisyonu alacaklardır.
%70'i yabancıların elinde olan ki bilmiyorum aranızda var mı o yabancılardan borsanın düşmesidir. borsa yükselince ekonomi iyiye gidiyor sanan iktidar yanlıları, sokakta sürünen adam için borsanın yükselmesinin ne gibi anlamı olduğunu anlayamamaktadırlar. daha doğrusu, anlamı olmadığını anlayamamaktadırlar. hafif bir rüzgar esse batan bir gemideyiz. o denli sağlam bir gemimiz var.
istikrar yanlısı vatandaş: sezai abi duydunmu borsa yükseliyor, babalar daha zengin oluyor, hem bak sayısı 5 olan dolar milyarderlerimiz 26 ya çıkmış japonya yı geçmişiz abi biliyonmu?..yok abi adamlar düzeltti ekonomiyi, şimdi yiğidi öldür hakkını yeme,dimi ama abi..yok yok istikrar bozulmasın ben tayyip e vercem valla oyumu.

bakkal sezai:ulan şaşkın, sen daha geçen gün bana gelip "abi iş bulamadım, çocuklar evde aç, kulun kölen olayım abi bu ayda deftere yazıver allah rızası için, bak bu son, önümüzdeki ay kapatçam hesabı" demiyomuydun lan!!! gelmiş bide bana borsa dan dolardan bahsediyon.. sie len şurdan gözüm görmesin seni, git kime verirsen ver, çoluk çocuğun hatırınada kapattım borcunu hadi başımın gözümün sadakası olsun. defol git şurdan!
borsanın yükselmesinin ya da doların düşmesinin sadece cebinde dolarlar olan ve borsada oynayan (borsada oynamak da neyse) insanları ilgilendirdiğini düşünen bünyelerin algılama sorunu çektiği hadisedir.
sokakta sürünen adamın işe ihtiyacı yoktur tabi, peki istihdam nasıl sağlanır? borsada işlem gören şirketlerin değerlenmesi, yatırımı ve istihdamı ne şekilde arttırmaktadır? bu istihdam artışı sokakta sürünen adamın sürünmeyi bırakarak iş bulmasına nasıl önayak olur, öncelikle bunları idrak etmek gerekir. (bilgi sahibi ve fikir sahibi olmak hadisesi)
daha da fazla idrak edilmesi gereken, doğruları söylemenin ya da ekonomik göstergelerin olumlu yönde gelişmesini istemenin "iktidar yanlısı" olmak şeklinde değerlendirilmesinin ortaya çıkardığı çapsızlıktır. karşısındakini tanımadan ve en basitinden daha önceden girdiği entryleri inceleme okuma zahmetine katlanmadan yaftalama çabasının getirdiği cahilliktir. ekonomik gelişmeleri kahvede taşlı okey oynayan adam mantığıyla irdelemeden önce bilgi sahibi olmayı gerektirir.
yoksa o batan gemide kıçını kurtaracak filika bile bulmak pek kolay olmayacaktır.