bugün

açılan tünel yüzünden teker teker kapılarına kilit vuracaklarını söyleyen bolu dağı yolunun sağlı, sollu tesisleridir. çocukluğumuzdan beri pek çok anısı olan, o yolun keyifli hale gelmesini sağlayan bu tesislerin kapatılması bizleri üzmüştür. en son geçen ay, biz kapanmayacağız diyen ulusoy tesisleride bugün kapanacaklarını açıklamışlardır.
* bolu dağı tüneli'nin bir türlü bitirelememesinin sebebinin ortadan kalkması.
oradaki tesislerde yarım saat konaklayıp, yemek yemek, çayımızı yudumlama keyfi için biz tüneli bile kullanmıyorduk.oradaki tesislere tünel yolunda yer verileceği açıklanmış olsada, yukarıdaki keyfi almamız mümkün olmayacaktır.
koru otel, ismail'in yeri, varan, ulusoy, berceste, hayat sizsiz eskisi gibi olmayacak..
duygusal davranırsak; kendinizi bildiniz bileli betonların arasında büyüyüp yetişmişsinizdir, bir gün istanbuldan yola çıkarsınız, beton şehirden uzaklaşıyormuş hissine kapılırsınız, birkaç saat çorak arazilerle ve seyrek nüfuslu yerlerin manzarasını izleyerek yolculuk edersiniz ve sonunda bolu dağına çıkarsınız. sanki* yeniden doğumu yaşarsınız bolu dağını görünce hayalinizde, şu sihirli bir değneğin hayatınızı değiştirmesi türünden, tam da çoraklığa gözleriniz alışmışken, bolu dağındaki kıpırdanmaları kasdetmiştim yeniden doğum derken. işte böyle bir şeylerin kaybı olabilir bolu dağı tesislerinin kapanması. yine de hiç umursanmadan, zamanla unutularak, hatırlayanların anılarında, bolu dağı tünele girerken, arka koltukta oturan küçük çocuğa anlatılan türden bir anılarda yer edineceğine inandığım bir kepenk kapatma silsilesi.
doğrusu ne kapanmasi ne kapanmamasi olan, bir şekilde yasatilmasi gereken tesislerdir. nasil mi olur? turizm işinde özellikle seyahat yaparken yolcuya çeşitli alternatifler vermek gerekmektedir. mişal olarak bu tesisler iyice bir bakımdan geçirelerek çeşitli amaçlar için kullanabilir. şimdi ucaklar piyasaya ciktiği vakit demir yollari kaduk oldumu ? olmadi. oyuzden bir formul bulunmalidir. ben turizm bakani değilim fikrimi söyledim gerisi ise turizm bakanlıği ve ilgili mercilere kalmiş.