bugün

yeni keşfettiğim depresif şarkı.

evet mağara soğuktu.
hala gelmedi.

komik değil biliyorum. tanım kasıyorum: aşık olduğum adamın* aşık olduğum şarkısı. en sevdiğim şarkıyı soranlara rahat rahat bunu söylerim. hastasıyım.

aslında son derece depresif bir şarkı olduğunun da farkındayım. ama ben kötü anlarımda dinleyip kendime geliyorum. güçlü hissettiriyor.
soundgarden'ın en iyi bilinen ve en güzel şarkılardan biri. net.
chris cornell abi bu nasıl sestir be, soundgarden'ın efsane vokalinin efsane parçalarından biri.
grunge müziğinin ve soundgarden'ın en iyi ve en bilinen şarkılarından biri.klibi vakti zamanında olay olmuş,efsane bir kliptir.tüm zamanların en iyi kliplerinden biridir.sıkı bir grunge ve soundgarden hayranı olarak benim black hole sun ve soungarden ilişkisine dair şöyle bir yorumum olacak: soundgarden belki de daha çok insanın kulağına gidebilecek bir grup olduğu halde,black hole sun soundgarden'dan daha popülerdir.evet ilginçtir ama durum böyle.ve şöyle bir şey daha var,evet black hole sun çok iyi bir şarkıdır,grunge'ın kilometre taşlarından biridir.fakat kesinlikle soundgarden'ın en iyi şarkısı değildir.bir araştırsanız neler neler var.
soundgarden'ın chris cornell'ın gösterdiği mükemmel şovu içinde barındıran, tek kelimeyle şahane diyebildiğim mükemmel şarkı. sırf bunu çalabilmek için gitara başladığım da doğrudur.
tüm zamanların en iyi vokaline sahip, tüm zamanların en iyi klibinin çekildiği, tüm zamanların en iyi parçalarından biri.
soundgarden'ın döktürdüğü şarkılardan biri.
çok güzel yaa.
ruh halini feci şekilde etkileyen bir klibe sahip chris cornellin yaptığı bir çok iyi işten biri. belki de en iyisi.
diğerleri için (bkz: like a stone) (bkz: be yourself) (bkz: show me how to live)
hergün mtv de klbini beklerdim. o zamanlarda sözlerini pek anlamasamda blakolsan gibi birşeyler ile kafa sallardım.

wont you come
blakc hole sun

gittin gelmedin bir daha be abi.
Bir nesil için 90'lar hatıralarına fitil olan, Mtv'nin Mtv olduğu zamanları hatırlatan, güzel klipli soundgarden şarkısı.
(bkz: best)
soundgarden'ın en güzel ve anlamlı şarkılarından biri olmasının yanında klibinin de şahane olduğu bir parçadır.
müziği akılda kalıcı, sözleri kafa kurcalayıcı, videosu ise şarkının bütün sıfatlarıyla birebir uyuşan grunge marşlarından biri. Soundgarden'ın en çok ses getiren albümü 'superunknown' albümünde yer alır. 1994 senesinde mtv video müzik ödüllerinde 'en iyi metal/hard rock videosu' ödülünü bileğinin hakkıyla almıştır.
şarkının tanımlaması güç bir çekiciliği vardır. Hayatında hiç grunge dinlememiş, soundgarden dinlememiş olan zatım tarafından bir kez dinlendikten sonra nette fellik fellik aranmış, orjinal stüdyo kaydı bulunamamış, çıldırtmış, neyse ki bir sene içinde özlenen kulaklara armağan olunmuştur.
Bir de, ikindi uykusu rehavetindedir parça. keza videosu da öyle. Hani saat dört gibi yatar, aptal saptal, sürrealist rüyalar görürsünüz ve hamur gibi uyanır yerinizden kalkamazsınız ya, hani bir yandan da kalkıp kendinizi dağa taşa vurmak, açılmak istersiniz ya, işte öyle bir şey.
göz yoran renkleri, aşırı jest ve mimik sahibi, sanal görünümlü gerçek karakterleri ile videosunun hastası olunmasının ardında yatanın ne olduğunu merak edenler için tahminim şudur : teletabi etkisi!
ilk dinlediğimde ve her dinlediğimde müthiş dediğim şarkı.
unplugged in sweden albümünde, vurucu bir akustik versiyonu bulunan şarkı.
küçüklüğümde dinleyip bugüne hala unutmadığım efsane şarkıdır. karamsar bir şarkıdır bunu dinleyen umutlanmaz hüzünlenir ancak...
ama çiğ köfte de yaktıkça iştah açar.
hele şu orjinal klipte arka planda deli gibi kıçını yırtıp "blackhole sun " diye bağıran adamı hiç unutmadım..
soundgarden'in en bilinen ve en sevilen şarkısıdır... klibi ayrı bi hoştur, ayrıca genç chris cornell'de ayrı bir karizmatiktir. tavsiyem; bulun, dinleyin, izleyin...
(bkz: deha)
vh1 in en iyi 100 klip arasinda gosterdigi guzel sarki.
oldukça rahatsız edici, ama çok başarılı bir klibe sahip olan parçadır.
soundgarden grubunu dünya çapında üne kavuşturup paraya boğan şarkı. bu şarkı sayesinde az ekmek yememiştir chris cornell.
soundgarden'ın mtv'de en çok çalınmış şarkısıdır. zamanında 7 milyonluk bir kaset satışı sağlamışlardı bu albümle ve öldü denen grunge bir süreliğine ayağa kaldırmışlardı. tabi sonra ne oldu grup bir albüm daha çıkırıp dağıldı. yazık oldu yazık...
mtv versiyonu da muhteşemdir bu şarkının. chris cornell bu şarkıyı bi daha bu güzellikte söyleyemeyebilir.

http://www.youtube.com/watch?v=0cfyBHZ_hog
keske dağılmasaydı dediğimiz soundgarden' in en bilinen şarkısıdır, herkese tavsiye edilir.