bugün

toplumsal bir olay olduğunda bu olayla ilgili düşüncelerini ifade ederken söze "biz aydınlar olarak" veya "bir aydın olarak ben" diye başlayıp yorumuna devam eden insanlardır. bu insanlar aslında aydın nitelendirmesine sahip olacak hiç bir bilgi ve kültür birikimine sahip olmadıkları ve kendilerine aydınlar dünyasında yer bulmak istedikleri için böyle konuşurlar. söz gelimi bu insanlar aydın diye tabir edilecek bir insan olmak için fikri donanımlarını geliştirmek yerine imaja önem verirler. dikkat çekmediklerinde ise keskin çıkışlar yapıp toplumu gererler, sonra da çıkıp ben aydınım üstüme geliyorlar diye kendine taraftar toplamaya çalışırlar.
tırt insanlardır.
(bkz: okumadan eksi vermek) eylemine maruz kalası insanlar.*
kuşum aydın'nın fan clubı tarafından hepimiz aydınız sloganı attıktan sonra yapılacak basın açıklamasının girizgahı olabilir. *
her aydınlığı yangın sanan toplumların içinde "ben aydınım" gibi bir ifade kullanmanın bedelini her platformda ödeyeceğini bilmeyen insanlardır.
(bkz: biz aydinlar olarak diye soze baslayan insanlar)
"biz bilim adamları".. diye söze başlayan kişilerle aynı kategoriye konulacak kişilerdir.
hiç bir aydın yada entellektüel gerçek anlamda bu terimi hakediyorsa anlatıma böyle bir cümleyle başlamaz. biz, siz, o, bu, şu ayrımına girmez. aydın olmanın en önemli erdemlerinden biri mütevaziliktir.
bir ampülün "ben ampülüm" demesi kadar gereksiz. aydınsan konuş biz anlarız. 1000 wattlık anonsla gelmene gerek yok.
güncel Önemli Başlıklar