bugün

kişinin güvenilmez olduğunu anlama yollarıdır. söylenilen herhangi bir şeyi hemen başkasına postalıyor, anlatıyorsa o kişi güvenilmezdir.
çelişkili cümleler kuruyorsa.
ikiz kardeşim var bana çok benziyor, ama ben ona çok benzemem.
gereksiz mimikler kullanıyorsa.
borç para verip istememek. geri veriyorsa para senindir, vermiyorsa zaten hiç paran olmamış olabilir.
bir başkasının sırrını sana rahatlıkla anlatıyorsa, bil ki senin sırrını da başkasına anlatıyordur.
yalan atıyorsa,
sözünde bi ciddiyetsizlik hissediliyorsa,

kanımca güvenilmezdir.
"ben çok güvenilir bir insanım" diyorsa güvenilmezdir.
osmanlıdan kalan bir yöntemi aktarmak istiyorum :
osmanlı da localar ve meslek odalar bulunurdu. örneğin bir zanaatçısınız ve o alanda çalışacaksınız. öncelikle meslek odasından izin almanız gerekirdi. meslek odası o çarşının yada mahallenin en yaşlı ve seçkin, güvenilir esnaf ve zanaatçılarından oluşurdu. aralarına yeni katılacak adamı onaylamadan evvel taımak isteyen zanaaçılar bir gece toplanırlar. rakı kavun bildiğimiz beyaz peniy eşliğinde rakı muhabbet ortamı kurarlardı. adam içtikçe ve gevşedikçe dili çözülür başlardı anlatmaya. işte bu sayede aralarına katılan adamları tanırlardı. işte o sofra oldu 'çilingir sofrası' adamın diini çözdüğü için.
sürekli yanağını sıkıp duruyorsa, ortamlarda sürekli seni konuşup seni övüyosa bilin ki yalancının tekidir. Güvenilmez Tecrübeyle sabittir
gözlerini sürekli sizden kaçırıyorsa,konuşurken yukarı bakıyorsa ve organlarını sürekli hareket ettiriyorsa,güvenilmezdir.
herkezin dostu olan kimsenin dostu değildir.
her konuda çok kolay söz veriyor ve yemin ediyorsa güvenilmezdir.
çok sık, gerçekten lafını kullanıyorsa, anlattığı şeylerin çoğu gerçek olmayabilir.