bugün

bir konuda aşırıya gittiğinizde zararda olduğumuza inanırsak tarım arazilerini, binalarla doldurmakta aşırıya gittik.
bu ayan beyan ortada.
bunun sonucunda ne oldu. suni ve tatsız domatesler ortaya çıktı. fiyatta aşırı ucuz olunca üretici topraklarını sattı.
bunları istanbul için yazdım ki istanbul aslında bir tarım şehridir.
toprağı çok bereketlidir. avcıların, davutpaşa nın bağcıların, bahçelievler in eski halini bilenler vardır.
şimdi bile ufak tefek bahçelerde mandalinasından cevizine kadar her tür ağaç var ve çok lezzetliler.

şimdi müyendizce bir bakışla 1 kilo gerçek domatisin istanbul için olması gereken fiyatını hesaplıycaz.

istanbulda 1 dönüm arsanın ortalama fiyatı 2 000 000 tl dir.
bu arsaya yaklaşık 4 daire ve 5 katlı bir blok dikilerek 20 adet daire yapılır. (arsadan yoldan ve diğer binalardan geri çekme şartları dikkate alınınca 550 m2 kalıyor)
bu daireler 1500 tl den kiraya verildiğinde senelik getiri 360 000 tl oluyor.
tabi bina için harcanan paranın yıllık faiz getirisini de eklememiz lazım. arsa hariç daire maliyetini 150 000 tl kabul edersek, çarpı 20=3 000 000 eder. buradan reel faiz getirisini %3 kabul edersek 90 000 tl olur.
ayrıca daire başına yıllık 3 000 tl amortisman payı vardır. 50 senede bina yenilenir. bunları kira getirisinden düşmemiz lazım.
sonuçta binanın net kira geliri 267 000 tl olur. vergiler hariç.

demek ki en az bu kadar getirirse üretici buraya domates eker
aynı arsadan yaklaşık 10 ton gerçek, olgunlaşınca hasat edilmiş ve tüketiciye ulaştırılmış domates elde edilir.
buradan 267 000/10 000 kg=27 tl çıkar.

sonuç olarak; istanbul da yetişmiş gerçek domatesin fiyatı 27 tl olursa kimse arsasına bina dikmez en azından bunu tercih etmeyenler olabilir.

27 tl ye domatis mi olur diyenlere diyorum ki maalesef yediğimiz o 8-10 tl lik tatsız ya da plastik tatlı domatizdense 27 tl lik domatez yirim. yarım kilo alırım ama gerçek domatis yimiş olurum.
farkını görmek isteyenlere anne babalarının köyüne gitmelerini tavsiye ediyorum.

yazarken yoruldum lan.

ek: arsa fiyatını yazmışız ama maliyete etkisini hesaplamamışız. belkide katmamak gerekir bilemedim şimdi.
ziraat mühendisi olarak açıklamam gerek
1 kilo domatesin fiyatı 70 kuruştur
30 kuruşu yetistirme masrafı 10 kuruşu tarla masrafı 30 kuruşu kârdır.
okuyun lan o kadar emek verdik.

fiyattır.