bugün

bitkisel urunler ile tedavi yontemleri gunluk hayatimizda sikca karsilastigimiz konulardan biridir. peki her bitkisel urunun vucuda faydasi veya tedavi etkisi var midir? ornegin patlican. icersindeki nikotin ihtivasi nedeni ile sakinlestirici bir sebzedir.
yanliz yan etkilerinden de soz etmek gereki ozellikle gut hastaligi olanlar icin.
(bkz: ben fesatim ben fesatim)
(bkz: gut)
bu patlican denilen mor renkli sebze aklı basına getirme tedavisi için kullanilmaktadir. elinize bir adet patlican'i alirsiniz ve akli basinda olmayan kişinin tepesine bir kaç defa vurursunuz. işte kafasina patlican yiyen kişinin akli basina gelip 'ben bir lübürütüfüm diyene' kadar fasilali olarak yapilmaktadir.

sagolasin patlican.

arzu edenler için bir tarif vermeyi de burda uygun görürüyorum:

yemeğin adi: kuru patlican dolmasi.

Malzemeler:

25 adet kuru patlıcan
250 gr yemeklik kıyma
2 adet büyük soğan
1/2 su bardağı sıvıyağ
1/2 su bardağından biraz fazla pirinç veya bulgur
1 yemek kaşığı nar ekşisi
1 çay kaşığı karabiber ve istenildiği kadar tuz
1 tatlı kaşığı kırmızı tozbiber, 1 tatlı kaşığı nane
2 çorba kaşığı domates salçası
1 çorba kaşığı biber salçası
1 adet domates( patlıcan sayısı kadar parçalar halinde kesilecek)

10 veya 15 dakika kuru patlıcanlar düdüklü tencerede haşlanır. Haşlama suyu dökülür. Soğanlar rondoda kıyılır. (Ya da soğanlar rendelenir.) içine kıyma, sıvıyağın yarısı , 1/2 yemek kaşığı domates salçası, biber salçası, baharatlar, tuz, nar ekşisi konur ve rondoyla iyice karıştırılır. (istenirse 2 diş rendelenmiş sarımsak da konabilir.)Rondo yoksa karıştırma işlemini elle yapabilirsiniz. En son içine yıkanmış pirinç veya bulgur konur. Düdüklü tencerenin dibine kalan sıvıyağ ve domates salçası konur. Haşlanmış olan patlıcanların içi tek tek bu harç ile doldurulur ve düdüklü tencerenin içine dizilir. Her bir patlıcanın üzerine küçük parça halinde kesilmiş domates konur. Patlıcanların yarısını kapatacak kadar sıcak su konur. Yaklaşık 10 dakika düdüklüde pişirilir . Sıcak olarak servis yapılır.

afiyet olsun.
vaginismus'a birebir.* zorlamak suuretiyle hastalığı olan kişiye düzenli olarak uygulanmalıdır. ancak topan patlıcan uygulanması halinde kişi daha sonralarda partnerini yeterli bulamayıp kendini ömür boyu tedaviye verebilir. dahası kalıcı yırtılma ve hasarlara vesile olabilir.*
alternatif tıp konusuna patlıcanın da dahil olmasıdır.