islam dininin haddinden fazla kolaylık dini olduğunu iddia eden bünyeler tarafından uydurulan ramazan efsanesi.
orijinali;
"bir başında, bir ortasında, bir de sonunda tutacaksın, sonuna da sıfır koyacaksın"dır.
(bkz: tekne orucu)
"kadir gecesi de var kardeşim o zaman kuşlar bile oruç tutar" diye tamamlanası söylem...*
(bkz: sen oglene kadar tut)
küçükken büyüklere özenip "oruç tutucam ben banane" diye tutturan bünyeye annenin söylediği söz.
heves kırmayan annelere,
ne mutlu...
aç kalmayı zor bulan küçük çocukları oruca alıştırmak için söylenen söz.
tutmak istemiyorsan hiç tutma kardeşim. bahaneler üretme, neden bu saçmalıkları yaşantımıza yerleştiriyorsun ki denilecek başlıktır.
- bir basinda bir ortada bir de sonunda tutacaksin.
+ baba basi ve sonu tamamda, ortasi nasil olacak? yani ortasi hangi gün, 15 i mi, 16 si mi?
- hönk
çocukken ben ortalığı inletirdim oruç tutacağım diye. annemde bana hep bu fikirle gelirdi, bir başında tutarsın bir ortasında bir de sonunda, ben küçük olduğum için her tuttuğum oruç on oruç yerine gecermiş. fiyatta anlaşan ben kabul ederdim fakat bir gün sonra tekrar zırlamaya başlardım ben gene oruç tutacağım diye bu sefer annem farklı bir teklifle gelirdi benım her oruç tuttugum saatin üç saat değerinde olduğu için öğlende yemek yeme hakkım doğardı.

anne işte, anne olmak en büyük sanattır.