bugün

günümüzde olur olmadık yerde dini tartışma çıkarmak isteyen kardeşlerimizin yaptığı, kelime oyunu sözcükleridir. bu kavramlar zamanımızda genellikle dini konular üzerine olmaktadır. laiklik, şeriat, yobaz gibi.açıklamak gerekirse;

laiklik: ilkokuldan beri öğrendiğim, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı olması. ama yeni anlamı, bir devlet memurunun hanımı kapalı olmamalı ve allah' a ibadet etmemeli. bu yeni anlam ile kurduğum tek alaka, devlet memuru artık insan değildir. çünkü ibadet edemez. saçmalamıyorum açık konuşuyorum. babanız öğretmen ve namaz kılamaz. neden? laik değil mi?

şeriat: insanların dini kurallara göre hayatını şekillendirip, dini yaşaması. şimdiki anlamı, kan gövdeyi götürsün, zina eden öldürülsün, hırsızın eli kesilsin, yalancının dili koparılsın. yok öle.

yobaz: anlamı, inatçı. dediğim dedik, ben başka şey bilmem demek. yani sabit fikirli, at gözlüklü demek. şimdi ki anlamı, namaz kılanlar için geçerli. haklı olunabilir. çünkü cahil müslümanlar bazen insanı haklı çıkarıyor.

din: tamamen insanların rahatlaması için bir kabullenme. günümüzde ise müslüman yobaz, şeriat isteriz, laik değilsiniz anlamı var. geçenlerde bir askeri konferansda tasavvuf musikisi çalan birini gören ünlü bir gazeteci, albayın tekinin yanına gidip, müzisyenin dini müzik çaldığı belirtmiş. albay' da hemen müzisyenin yanına gidip, sen dini müzik mi çalıyorsun diye sormuş. cevap ise, ben tasavvuf müsikisi çalıyorum olmuş. albay ne yazık ki peki o zaman devam et deyip ayrılmış.
siyasi kavramların hepsi.. özellikle 80'lerden sonra..
(bkz: demokrasi)
güncel Önemli Başlıklar