bugün

Gerçek adı manik depresif psikozu olan hastalığın psikiyatri kılavuzlarında nevrotik hastalıklar klasmanında değil en ağır hastalıklar gurubunda yani psikoz çatısı altında şizofreniyle beraber ele alındığı gerçeğidir.

Psikoz, gerçeği değerlendirme yetisinde bozulma, düşünce bozukluklari ağır ruhsal hastalıklara işaret eder...

Bipolar bozukluğu olan bir insan dengesizdir, çevresine çok zarar verir, egoisttir, bukelemun gibi değişir, duygu durumları değişken olduğundan ongorulemezlerdir. Bazen çok coşkulu ve mutluyken bazen çok depresif ve tukenmislerdir ve bazen çok öfkelilerdir...

Kendi kendilerine kafalarında bir şeyler kurarlar, suphecidirler...

Olayları Değerlendirmeleri bozuktur kolaylıkla karşılarındaki insanı dusmanlastirirlar...

Bir insan bendede Bipolar bozukluk var diyorsa derhal kaçınız...
çünkü bu insanların tedavisi şizofrenlerin tedavisinden bile zordur. Bunu psikiyatristlerle olan sohbetlerimde ve yaptığım okumalarda öğrendim..

Bu arada ben bipolar değilim. Sözlük kızları beni yanlış tanımasın aman.
En yakın arkadaşı bipolar olan biri olarak, çok çabuk düşmanlaştıkları doğru. Birden hayatından sildi herif beni, içtik sıçtık bir akşam, yumruğu geçiriverdi ortada bir halt yokken, neye uğradığımı şaşırmıştım. Aylar geçti, kapım çalındı, girdi içeri "hastayım ben" dedi, başladı anlatmaya. Bipolar teşhisi konulmuş. ilaç tedavisi görmüş, sürekli kontrol altında tutuluyormuş. Affettim. Dengesiz olduğu gerçek ama, ondan uzaklaşıp kaçmaya da gerek yok diye düşünüyorum. Düzenli psikiyatri görüşmeleri düzenli ilaç kullanımıyla atak olmadan önce normal bir insan gibi davranabiliyorlar. O yüzden çok da şeyyapmamak lazım. Atak gelince kaçcam ben. Ama düzelince gene bir dost olarak yanında olcam tabii.