bugün

daha doğrusu* 'Beşiktaş Fenerbahçe Galatasaray Trabzonspor Analizi' olacakken son harfi yetmemiştir affola.

bir ekonomist gözünün marka değeri hakkında yaptığı araştırma ile bu futbol kulüplerinin taraftar profilleri ve mantalitelerinin sergilendiği analizdir.doğruluğunu inceleyelim efendim:

görsel
en iyi beşiktaşın durumunu anlatan analiz. (bkz: nokia)
şahsımı 'beşiktaş'ı çözmüşler' diye derin duygulara sevk etmiştir. bazı olguların topyekün hissedilmesi, yozlaşmaya direnmesi güzel.
fenerbahçe hakkında birkaç yanlış var. onlara değinelim.
öncelikle marka kardeşi tam anlamıylabayern münchen'tir. real madrid'de fena bir seçim değil ama tam oturmamış. ayrıca en çok taraftarında fenerbahçede olduğunu düşünmüyorum. bence gs taraftarı az bir oranla daha fazla. ama fenerbahçe taraftarı belki de son olaylar yüzünden daha çok kendini belli ettiği için fazla duruyor olabilir.
halkın takımı sıfatı aslında fenerbahçenin bir özelliğidir. ama fenerbahçe zengin bir kulüp olduğundan ve ülkemizde halk fakir olmalı gibi bir algı olduğundan böyle düşünüyor olabilirler. fenerbahçeye halk takımı dememin sebebi içinde bütün unsurları barındırması ve genelde orta düzey gelirli türklerin takımı olmasından kaynaklanıyor. eski türk filmlerinde de bu özelliği çok net göze çarpar.

beşiktaş için de marka kardeşi atletico madrid daha uygun düşer sanırım. çünkü liverpool ingilteredeki kamuoyu açısından tam olarak olmasa bile fenerbahçeye daha yakın durur.

onun dışında bence birkaç olmamşı nokta daha var ama genelde güzel hazırlanmış bir tablo.
fatih terim'i fenerbahçe logosu altına yazmış, boktan bir analizdir. fatih terim, mourinho nerde, aykut nerde?
Beşiktaş feda diye başladı ama şu anda fena gelmekte , sürpriz şampiyonluk adaylarından.

Fenerbahçe aykut kocaman olduğu sürece fazla bir başarı göstereceğini zannetmiyorum krasicin acilen toparlaması lazım, sowun yanınada mutlaka iyi bir golcü lazım.

Galatasarayda bir sneijder davasıdır gidiyor alırlarsa cok faydalı olacaktır, ebouenin afrika kupasına olduğunu düşünürsek mutlaka bir sağ bek alınmalı sabriyle olabilecek iş değil çünkü sol bekte şart en uygun isim carlinhos olabilr, stoperede serdar aziz yada ömer toprak cok faydalı olabilir.

Trabzonsporun en büyük sorunu gol iyi bir golcü alırlarsa onlar adına herşey cok daha iyi olabilir.
çoğu dogru olmakla birlikte asilik beşiktaşa ait bir karakter yapısıdır.fenerbahçeye ait değil.
"marka kardeşi" satırı rencide etse de beşiktaşımı doğru yansıtan analiz olmuştur.
çoğu saçmadır efendim.
örneğin cehennem ali sami yen ile özdeşleşti.
ikincisi real madrid ile galatasaray daha benzerdir.
ayrıeten saçmalığa bak ki türkiye'de kentli ve sofistike diye bir sınıf varmış? evet beşiktaş halk takımı ama galatasaray ve fenerbahçe arasında o kadar fark yok.
galatasray takımı başarıya odaklıymış? 14 yıl şampiyon olamayan kimdi? o zamanlar takım yalnız mı kaldı?
takıma olan tutku ve asilik konusunda tamamen saçmalanmış.
bunu bi yabancı incelese galatasaray taraftarını çitlek taraftarı sanacak. öyle sus pus falan.

sıçmış sıvamıştır efendim. çok az doğru vardır.
bütün ülkeyi toki evlerinde yaşıyor zanneden, o da olmadı en zenginler pembe ipek gömlek içine kalın altın zincir takıyor zanneden insanların türkiye'de sofistike sınıf olmadığını zannedip eleştirdiği analizdir. hagia sophia kelimesi ne anlam ifade ediyor söyleyemez ama sırf mahallesi ve değiştirdiği proxy'si ile bütün atların siyah olduğunu iddia eder garibim.

14 yıl şampiyon olamadığı dönemi galatasaray lisesi mezunu mehmet demirkol'un onayıyla, ve bir diğer yorumcu rıdvan dilmen şöyle anlatıyor, karar sizin;

''galatasaray 4 yıl şampiyonluk + uefa kupası almadan önceki yıllarda uzun süre azınlıktaydı. liselilik buradan geliyor kalıntı olarak. elit kesime hitap etme bağlılığındaydı ve buna örnek olarak istanbul'da mahalle maçı yaparken maç yapanlar ya fenerliydi ya beşiktaşlı. galatasaraylı yoktu öyle. dediğim gibi uefa'dan sonra arttı.''

doğru analizdir.