bugün

Kesecek mi bi yerimi
Nasıl kesiyor acaba
Gibi anlık düşünceler olabildiği gibi daha genel düşünceler de olabilir.
Dünya neden dönüyor
BiZ kimiz gibi.
Bu adam niye koluma değdirip duruyor?
(bkz: hocam şunu kolumdan çekersen)
berberin sürekli konuştuğu ve suskun biri olmanıza rağmen sizi de konuşturmaya çalıştığı bir ortamda gelmeyen düşüncelerdir.
(bkz: hocam ayıp oluyor ama)

http://www.youtube.com/watch?v=_9ijspgk61I
Yıllar sonra, dün hiç bilmediğim bir yerde, hiç tanımadığım bir berbere gittim. Gittim çünkü gitmek zorundaydım. içeri girdim, selam verip sırayı sordum. Gülümsemediler bile; “geç otur” dediler. Sıra bana geldi. “Nasıl keseyim?” Dedi.

O an dünya bir süre durdu benim için. Bilmiyordum nasıl kesmesini söyleyeceğimi, nasıl tarif edeceğimi. Aynadan önce saçlarıma, sonra berbere, sonra gözlerime baktım. Kızarmıştı gözlerim. Alelade anlattım. Tıraş makinesini çalıştırdığı anda farklı bir his kapladı içimi. Bu Benim tanıdığım, bana güven veren bir tını değildi. Sonra makası aldı eline. Her kırpışta canım acıdı, saçlarımın da canı varmış; o an hissettim. Saçlarımın acıyla çırpınışları arasında büyük bir sessizlikle kesiyordu saçlarımı. Tek kelime etmedik ikimiz de.

Oysa ben, güvendiğim ellerde gözlerimi kapatır, sohbetin akışına, gülüşmelere teslim ederdim kendimi. Ama bu sefer gözlerimi bile hızla kırpıyordum. Ah bu güvensizlik…

Bilen bilir; paranız olmadığı zaman değil güvenmediğiniz zaman yıkatmazsınız berbere saçınızı. “Yıkayım mı?” Dediği anda, “biraz daha kesmeniz lazım, çok uzun.” Dediğimde hayal kırıklığına uğradık ikimiz de. Aynadan bakıp bana usulca uzandı makasına. Saçlarımın arasında gezen o tarak; boğazımda gezinen bir bıçak hissini andırıyordu. Hayatım boyunca en sevdiğim, berber saçımı yıkarken en fazla sevildiğimi hissettiğim o koltuk; benim için idamımı beklerken çaresizce beni yuhalayan halkı izlediğim sandalyem olmuştu.

Sonrasında bitti ve çıktım. Hiç güzel kesememiş.
Zamanında bir arkadaşı ankara da sağır ve dilsiz olan bir berberin dükkana yollamıştık şaka maksatlı, (berber kendi rutin müşterilerini gayet güzel tıraş eden bir mahalle berberi bu arada sırf itliğine bu arkadaşı gönderdik) çocuk ilk etapta kalsın diye kafada eliyle nereyi gösterdiyse adam da tam tersi anlamış ki direkt makineyle oraya dalmış. Eleman billy butcher gibi gitti 79/2 tertip uzun dönem jandarma er gibi geri geldi. E bizim de gülmekten karnımıza ağrılar girdi tabi.