bugün

evet arkadaşlar, araba ihtiyacı kişiden kişiye değişen bir şeydir ancak çoğu kişi ulaşım amaçlı aldığı için günlük hayatımızda karşımıza çıkan bu soruna kendimce bir cevap ayarlamak istedim. bu iş için aynı marka, aynı model iki aracı ele almak istedim. efendim öncelikle araştırma için ele alacağım marka nissan olacak. arazi taşıtı klasmanında qashqai modelini ön gördüm.

115 beygir ---- BENZiN --- DÜZ ViTES -- 67.990 TL (en boş paket)
110 beygir ---- DiZEL --- DÜZ ViTES -- 76.990 TL ( en boş paket )

şu an ki akaryakıt fiyatları (istanbul verileri)

benzin: 4.60
motorin: 3.96

yakıt tüketimleri

benzin: fabrika verisi karışık 5,6 ama en az 100 km/ 7 litreden ortalama 0,32 kuruş yakar.
dizel: fabrika verisi karışık 3,8 ama en az 100km/5 litreden ortalama 0,20 kuruş yakar.

efendim şimdi bir adam seçelim, haluk bey olsun. haluk bey aylık belli bir geliri olan araba almak isteyen ancak benzinli mi yoksa dizel mi araç alma konusunda kararsız olan bir beyefendi. haluk bey arabayı günlük işe git gel yapmak, onun harici hafta sonları birilerine gidilirse misafirliğe gitmek, yazları 1-2 defa tatile gitmek için kullanacağı bir araç istiyor. yani öyle sürekli uzun yol yapan biri değil.

haluk bey'in evi ile iş yeri arası mesafe : 10 km. (git gel 20km)
hadi ekstra günlük işi çıkabilir onun içinde günlük 2 km daha ekleyelim.
haluk bey hafta sonu gezmeleri için yaklaşık 50 km( sadece 1 hafta) kullansın.
haluk bey yaz tatili için akrabaları ziyarete gittiği zaman git gel 2000 km yol yapsın.

şimdi haluk bey'in yıllık yaptığı kilometreye bakalım.
günde 22km den 24 gün ile çarparsak, aylık 528, yıllık 6336 km eder.
hafta sonu gezmeleri haftalık 50, aylık 200, yıllık 2400 km eder.
yıllık tatil için yaptığı km 2000 km'dir.

toplamda haluk bey 1 yılda 10736 km yapar. hadi düze yuvarlayalım 11.000 km'dir.

şimdi 11.000 km yıllık akaryakıt masrafı:

benzinde km başına ortalama 0,32 kuruştan 11.000 km: 3520 tl eder.
dizelde km başına ortalama 0,20 kuruştan 11.000 km : 2200 tl eder.

aradaki fark 1320 tl'dir. yani haluk bey 1 yılda dizel araç alırsa benzinliye göre 1320 tl kar edecek. ancak benzinli ile dizel arasındaki fiyat farkı 9000 tl. yani haluk bey eğer dizel araç alırsa, yıllık yaptığı bu km yi baz alırsak araçtan tam 7 yıl sonra kara geçebilecek. eğer haluk bey aracı 7 yıldan aşağı bir zamanda elinden çıkarırsa dizelin hiç bir faydasını göremeyecek. diyeceğim o ki yıllık kilometre miktarınızı hesaplayıp ona göre araç seçiminizi yapınız. dizel daha az yakıyor diyip dizel araç almak bazen bunun gibi mantıksız sonuçlara yol açıyor.
(bkz: 2500 tl benim aracın mazotuna yetmez)
(bkz: dizel araç benzinli araç karşılaştırması)
Eğer uzun yolları bagaj yüklü bir şekilde yapılıyorsa dizel daha albenili olur bence. Çünkü yüksek torku ile yokuşlarda ve sollamalarda sıkıntı yaratma olasılığı torku düşük bir benzinliye göre oldukça azdır.

Ama ben konfor isterim, sessizlik ve yüksek hız ile giderim diyorsanız turbo beslemeli benzinli motoru tercih ederim. Hacmi büyük olsun ki turbo boşluğu olmasın ve alt devirlerde de dizel gibi canlı olsun.
Kesinlikle dizel diyerek katilacagim ankettir.
Normal kullanım için daha mantıklıdır. Yakıt tüketimi ve tork kuvveti ile cezbeder. Şehir içi sıkışık trafikte benzinli kadar çok yakmaz. Ayrıca satarken benzinliye göre çok çok daha fazla fiyata satarsınız. ikinci el sitelerini incelediğinizde 100 bin km altı için uçuk fiyatlar istendiğini göreceksiniz.
Dizel araç dizel. Al dizeli çek güzeli. Yorma kafanı mk.
zamlardan sonra lpg li araç en mantıklısı gibi geliyor.