bugün

özellikle ikili ilişkilerde cereyan eden illet bir durumdur. toplumun her alanında kişi, sanki bağırırsam karşıdaki bana hak verir ve düşüncelerime katılır diyerekten avazı çıktığınca bağırarak konuşur. bilmez ki; çırpınışları gürültüden ibarettir.
bazen istemsizdir, karşıdakini suçlamamak gerekir... tenyalar bağırsakta yaşar bağırmasakta dimi ama...
(bkz: sağir)
bağırtkan kişinin sinirinden ses tonunun farkında olmadan gerçekleştirdiği hadise.
"Ben öğretmenim, çocuklarla böyle konuşmaya alışığım" ayakları yapanlar da vardır. halbuki sırf haklı oldugunu kanıtlamak veya söz geçirmek amacı ile, hıncla bagırmaktadır.
sabrın tükendiğinin sinyalini verendir.
çok sinirli olduğunun bi işaretidir.
"ben sesli konuşurum" şeklinde devamı getirilen laf.
(bkz: çığırtkan şey seni) diye makas alınabilecek kişi.
karşı tarafın "sesini yükseltme, bağırmadan konuş" şeklindeki çıkışına karşı, "ben bağırmıyorum normal ses tonum böyle" diyerek kontra yapıldığı vakit, tartışılan kişinin "hayır senin ses tonun böyle değil, hala bağırıyosun bik bik bik" şeklindeki cevabıyla, tartışma yeni bir boyut kazanır.
(bkz: o elini indir önce)*
sonrasında harbiden bağırmayı kestiren laftır.
- bağırmasana be!
+ bağırmıyorumm bee!!!
(bkz: ses tonum böyle)
(bkz: ben bagirmiyorum deyip de kafa atmak)
"-ee bak yine bağırıyorsun işte" diye direterek karşı tarafa gerçekten bağırdığını isğpat etmeye çalışmak nafiledir. bağırmadın evet deyin geçin,siz öyle dedikçe o daha çok bağıracak,her defasında sesi 1 oktav yükselecek bağırmıyorum diye, ne gerek var bu polemiğe ve karşı tarafı iyice tahrik etmeye...
(bkz: yüksek sesle iletişim kurmak)
(bkz: ben bağırmıyorum deyip de bağırmak)
Hayatımın son 21 yılına ipotek koymuş bir kişi ile yaşadığım diyalogtur.
Aslına Bakarsanız bir şeyler saklamak, yada kabul ettirmek isteyen insan ya çok bağırır, yada hep susar.

(bkz: Babam)
(bkz: ben bağırmıyorum sesimin tonu yüksek)
"küfür etme a.korum" demeye benzer.
karşıdakinin yükselen ses tonundan rahatsızlık duymasıyla gelen uyarıya, tartışmanın ateşiyle sesi alçaltamayarak cevap verme halidir.
bu vesileyle içindeki tüm öfkeyi kusar, sonra da bir şey olmamış gibi yapar