bugün

ben müslümanım diyebilen insandan farksızdır. inancını açıklamakta herkes kadar özgürdür.
ateizmi benimsemiştir. ateizmin ne olduğunun farkındadır. ya da çevresinde ateist olmak prim yapıyordur. örneğin felsefe bölümü öğrencisi olabilir. bu sayede çok kitap okuduğu gibi bir izlenim verecektir. bazı kesimlerin ateizmi sömürmesine güzel bir örnektir bu.
saygı görmesi gereken insandır. henüz saygı görmediğim yer bilmiyorum sözlük dışında.

edit: ayrıca eksilenen insanmış.
saygı görmesi ateist olduğundan değil, karşısındaki insanların anlayışındandır.
harbi delikanlıdır, gözünü budaktan ayırmayandır. inançsız olması kendi sorunudur, allah affetsindir.
ölümle burun buruna geldiğinde aynı kelamı edemeyecek insandır.

(bkz: dene ve gör)
Engizisyon mahkemelerindeki gibi, işkence altında " itiraf et, seni yakmayalım da asalım " ortamında değil ise, durduk yerde başını belaya sokan safdil insandır.
normal insandır.
ben müslümanım diyebilen insanın diyebilmesinin tek sebebi ateistlerin saygı duymasındandır. aynı saygı müslüman çevresinden de gelebilse ve bir köşeye çekip 'yapma yanacaksın neden inanmıyorsun yazık öldüğünde anlarsın' tarzı diyaloglara girilmeye çalışılmasa çok rahat dile getirilebilecek eylemdir.
çevresinde insanların inançlarına saygılı kimseler bulunduran insandır.
türkiye şartlarında yüreği mangal olan kişidir. zira hala ülkemizde dil, din , ırk ve düşüncesi vs... yüzünden insanlar hunharca öldürülmektedir. kendi düşüncesini beyan ettikden sonra nerden, ne tür bir saldırının geleceğini öngörme kapasitesine de sahip olmasını beklediğim insandır.
arkasını kollamasında fayda vardır.
ben şahsen kolluyorum. henüz gencim ölmek istemiyorum.
bu ülkede yaparsa "müslüman olsan seni daha çok severdim." gibi bombok bir lafla karşılaşma olasılığı yüksek olan kimsedir.
gayet normal insandır. sen nasıl müslümanım elhamdürillah diyebiliyorsan oda ateistim diyebilir. herkesin seçme hakkı ve aklı vardır. ve bunu söylemesi gayette normaldir.
saygı duymakla beraber, an itibariyle kanald yi izlemeyen insandır. paralel evren, cin, melek, bilimseliz lan.