bugün

bir cana kıyan cümledir.

olay şöyle; babamın dükkanının olduğu sokakta bir esnaf abimiz vardır. dinine düşkünlüğüyle, dürüstlüğüyle tanınır. bu abimizin işleri çok iyidir, birde aslan gibi oğlu vardır, makine mühendisliğini bitirmiştir, üniversiteden kız arkadaşıyla birlikte mezun olup, aynı dönem işe başlamışlardır. e artık evlenmek isterler tabi. babaya durum anlatılır kız istenmeye gidilir, ama alevi olduklarını orda öğrenir, ardından o cümle dudaklardan dökülür ve ortam terkedilir.

onca ısrara rağmen bu esnaf abinin gerici, ırkçı düşüncesinden vazgeçirilemez. babasını da ezip geçemeyen delikanlı bunalıma girer, aşırı alkol aldığı bir gece kendini bir binadan boşluğa bırakır.

bu aslan gibi delikanlı artık hayatta değil. nasıl mantık ulan bu? esnaf abi böylesi daha mi iyi oldu? nasıl yaşıyacaksın bu vicdan azabıyla?
alevi kızlarda kollarını açmış seni bekliyordu diyerek yanıt verilesi cümle.
''sikimden aşağı kıllı taşak'' diye cevap verilebilecek yobaz cümlesidir.

edit:ne oldu lan?yobaz damarına mı bastım yobaz oğlu yobaz.
kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş durumundan da kaynaklabilecek sözdür.
ön yargı ve kedi-ciğer-mundar karışımı bir olaydır.
tam tersi de olabilen bir olaydır.
yakın arkadaşlarımdan birinin babası aleviden baskasina kız vermem demektedir ve o arkadaşımın sevgilisi de daha yakın bir sünni arkadaşımdır.
böyle insanlar vardır her iki tarafta da.
bence bizi ayrılığa düşürecek örnekler verip konuşmayalım.
her iki taraftan da bunu yapanları kınamaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok.
çok üzen başlıktır.

Bir alevi olarak söylemeliyimki artık böyle şeyler çok çağ dışı kalıyor. Ne alevi ne sünni. hepsi insan hepsi kalp taşıyor.

Ailemizde gördüğümüz sünni abimiz ablamız arkadaşımız dostumuzu seviyoruz da onlar bizi sevmiyor mu ? ya da bir alevi ile bir sünni evlenince dünya sonu mu oluyor. işte size din kardeşliği. Böyle olmayacakta nasıl olacak.

Aleviler inançları gereği namazı camide kılmazlar o nedenle cuma namazına gitmeyebilirler. Bir sünni esnaf cuma'ya giderken dükkanını yanındaki alevi esnafa emanet ederek gidiyorsa bu güven bu dostluk bu gibi olaylara ders olmalı diye düşünüyorum.
şaşılası bir cümledir. zira aleviden kız almayacak kadar dindar olduğu söylenen bu babanın, nasıl alkolik oğlu vardır, anlayabilmiş değilim doğrusu.
alkolik oğlun varsa, evlendiği kızın da namazlı abdestli, kapalı vs. olmasına lüzum yoktur.

tercih ve hassasiyet meselesidir. bir insan kiminle yaşayacağına kendi karar vermelidir. kimsenin dinini takmadığı şu ülkemizde, ne alevi alevi gibi yaşamakta ne de sünni sünni gibi yaşamakkta. gerçekten yaşamaya çalışan kişi de zaten kendi görüşlerini benimsemiş kişilerle evlenmek ister.

sünni kızının, alevi bir erkekle evlenmesine karşı çıkan annesine şu sözleri aslında durumun vehametini ortaya oymakta:

-babam sünni, sevdiğim alevi. ben ne babamın namaz kıldığını gördüm ne de sevdiğimin. aralarında bir fark yok. ikisi de akşama kadar aynı şeyleri yapıyorlar, aynı hayatı yaşıyorlar. o halde sorun ne?

durum bu kadar açık. kimse alevilik ile sünnilik arasındaki farkı bilecek kadar derin yaşamıyor bu inançları. artık sadece isimlerde kaldı bu ayrım. o yüzden bu konuda hassas evladınız yoksa bırakın evlensin.
aşık veysel'in yazmış olduğu mükemmel bir birlik destanı'ndan haberi yoktur.

http://www.youtube.com/watch?v=92ZeIvhLB-w
sana da kız veren alevi babası olsun şam babası cümlesi.
(bkz: allah aşkına)
alevi kızları her zaman dürüst ve iyimser olmuştur. önce kendi çocuğuna bakıp elinden tutup camiye götürüp namaz kıldırmalıdır. hem nasıl bir müslüman babadır o? ırkçı, ayrımcı bir müslüman istemiyoruz camilerde.
tam bir atmasyon hikayedir. halk arasında aleviye kız verilmez diye bir ön yargı vardır tam tersine alevilerden kız alma çok yaygındırda aleviler pek kızlarını vermezler dışarı.
aslında alevilerin hiçte s*klemediği, ya**aklamadığı, a...klamadığı cümledir. ama işte gel gör ki lan neyse ben bişey demiyorum.
kimsenin umurunda olmayan durumdur. ama olan başrol oyuncularına olur.
saçma sapan bir laftır. aleviler kadar düzenli, temiz yaşayan aileler yoktur. birbirlerini korur, kollarlar. ayrıca aileler hoşgörülüdür, farklı mezhep olmama rağmen ali resimleri duvarlardan indirilir, rahatça aleviliği konuşurlar. ayrıca kızları güzeldir.
aslında burada mesele alevi sunni olayı değil mesele insanları inançlarına göre milliyetlerine göre değerlendiren zihniyet.
- ben aleviden kız almam!
* banane yarrrammmm!
(bkz: mum söndü)saçmalarıyla beyni yıkanan erkek babası söylemidir. pek çok alevi arkadaşım var ve inanılmaz iyi insanlar. yani verseler erkeklerinden alırım ben.
aleviliğin ne olduğunu hatta islam dininin ne olduğunu tam olarak kavrayamamış bünyenin söylemidir. şerefsizliktir. *
gerizekalı bir insan söylemidir. ha öyleyse aleviler de çok meraklıydı size kız vermeye.
saçmalıktır.alevilerde sunni gelsede beni alsa diyordu.
ben aleviden kız almam, kız sünni olmadıkça,
ben güzele güzel demem, güzel benim olmadıkça,
"o da senin beynine sahip birisiyle evlenmez zaten" diye cevap verilesi cümlecik.
müslüman bir erkeğin sözleridir. *

edit: eksilemeler hemen başlamış, eksileyenlere söylüyorum bizzat aleviler hakkındaki müslümanların iğrenç yorumlarına çok kez şahit oldum. Neden eksileyip duruyorsunuz ?

edit2: sözlükte ne kadar çok müslüman varmış, eksiler hiç bitmiyor. Kardeş alevileri sevmiyorsunuz işte inkar etmeyin. Hakaret mi ettik ne yaptık saldırıya geçtiniz? Doğruları söyleyen dokuz köyden kovulur misali olmuş olay.