1. 1.
  "efendiler,
  egemenliği hiç kimse, hiç kimseye, bilim gereğidir diye, görüşmeyle, tartışmayla veremez. egemenlik güçle, erkle ve zorla alınır. osmanoğulları, zorla türk ulusunun egemenliğine el koymuşlardı. bu yolsuzluklarını altı yüzyıldan beri sürdürmüşlerdi. şimdi de türk ulusu bu saldırganlara artık yeter diyerek ve bunlara karşı ayaklanarak egemenliğini kendi eline almış bulunuyor. bu bir oldu bittidir. söz konusu olan ulusa egemenliğini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız sorunu değildir.
  sorun gerçekleşmiş bir olayı yasa ile saptamaktan başka birşey değildir. bu ne olursa olsun yapılacaktır. burada toplananlar, meclis ve herkes sorunu doğal bulursa, sanırım ki doğrudur.

  yoksa yine gerçek yöntemine göre saptanacaktır;
  ama, belki bir takım kafalar kesilecektir"

  mustafa kemal atatürk
  1 kasım 1922
  saltanatın kaldırılması
  6 -2 ... panstar
 2. 2.
  gerçekçi bir laf.ben de karamanoğluyum kardeşim,osmaNlı değilim diyorum herkes bakıyor...
  4 -1 ... karga
 3. 3.
  (bkz: çok kişinin kellesi gidecek daver)
  5 ... dedirten durum
 4. 4.
  çok sevdiğim bir sözdür. Atatürk'ün zamanında yaptığı doğru hamlelerden sadece biridir.Keşke şimdi de bir Atatürk'ümüz olsa.
  5 -4 ... patlaklastik
 5. 5.
  cumhuriyet ve halk egemenliğini içlerine sindiremeyip eski düzeni devam ettirmek isteyen meclisteki gafillere, ulu önder mustafa kemal atatürk'ün yaptığı tehdit dir. gerekliydi.
  4 -2 ... hildeshaym
 6. 6.
  atatürk' ün nutuk' ta anlattığı abartılı propaganda malzemelerinden biridir.

  atatürk masaya yumruğunu vurup insanları tir tir titreten biri olmaktan ziyade; amacına ulaşmak için, ustaca bir şekilde, insanları kullanan kurnaz bir siyasidir.
  5 -1 ... malafatov
 7. 7.
  atatürk'ün iyi bir siyasetçi olduğunu gösteren bir cümledir...

  çok iyi nabız ölçüyor...

  (bkz: nabız ölçmek) (bkz: zarf atmak)
  2 ... en zayif halka
 8. 8.
  Siyasi bir hamledir ancak tehdite kitleler boyun eğmeyeceğinden günümüzde salak tartişmalarla vakit kaybettiren süreçler oluşturmuştur. Onun yerine belki bazılarınıza üç metre kumaş keserim, o kumaşı giyer akşam namazından sonra bale gösterisi seyir ederiz denilseydi daha iyi olurdu... belki daha iyi olurdu... bir ihtimal daha iyi olurdu... *

  önümüzdeki tabloda ise bir kesim baleye gidip camidekileri diğer kesim hoşgörü dininde laikleri kesme hayalleri kurmakta... doğal olarak sorumluluk imamda...
  1 ... hewit
 9. 9.
  (bkz: tarihe meydan okuyan sözler)

  keşke şimdi olsaydın be atam. vatan kimlere kaldı bir bilsen, ah bir duysan sesimizi... tayyip seni şu an karşısında görse, kaçarken eminim ki topukları götüne vurar. ama biz yılmadık, yine de ayaktayız. senin emanetini korumaya devam ediyoruz. asla yılmayacağız da...
  1 -2 ... surudenayrilanidealistkuzu
 10. 10.
  (bkz: adamın amına koyan konuşmalar)
  ... katr3