bugün

Macera ve gizem tutkunu bir araştırmacı hayatını dünya üzerindeki gizemli yerleri keşfetmeye ve farklı şeyleri yaşayarak hurafe ve kabile inançlarının izini sürmeye adamıştır. Bunu yapmasındaki amaç o bölgelerdeki hurafe ve batıl inançların herhangi bir nedenle uydurulmuş ve saptırılmış sahte şeyler olduğunu cesaretine ve kendine olan güvenine dayanarak ispat etme çabasına girmesidir.

Bir şekilde Haberini aldığı ilkel yaşam süren eski joruha adında amazon yerli kabilesinin gizemli gelenek adet ve hurafelerini araştırmak üzere o bölgeye gider. Gittiğinde Yanına yerlilerin dilinden anlayan bir rehber bulur ve onlarla temasa geçmeye çalışır. Kabilenin yaşam tarzlarını ve dini inançlarını incelerken Dini ritüellerinde birşey dikkatini çeker. Kabile mensupları ritüelin bir bölümün de uyuyan bir kişiyi uyandırma çabası ve o kişinin hiç bir tepki vermemesini gözlemler. Bu durumu rehber aracılığıyla sorar. Kabile reisi bu ritüellerin kabilemizin geçmişinde bir hikayesi olduğunu ve günümüze kadar geldiğini söyler. Hikayeye göre buraya gelen ve kabilemizin temelini atan lider kişi av sonrasında bir mağaraya girmiş ve orada sabahlamış sabah olduğun da onu bulan diğer kabile mensupları hala uyuduğunu farketmişler. Atalarımızdan bize kadar ulaşan bilgilere göre o bir daha hiç uyanmamış. Yaşadığı sürece birçok kişi onu uyandırmak için çeşitli yollara başvurmuş fakat kimse neden uyuduğunu ve neden hiç uyanmadığını anlayamamış. Atalarımızın anlattığına göre o günden sonra o mağaraya kimse girmeye cesaret edememiş. Ve o mağarayı bir daha açılmamak üzere kapatmışlar.

Maceracı bunların sadece sizin korkularınız olduğunu ve liderinizin de bir hastalık sebebiyle bu duruma düşmüş olabileceğini hem böyle birşeyin hiç yaşanmamış
olabileceğini yahut sizi bu bölgeden kaçırmak isteyen başkalarının planlamış olduğu şeyler olabileceğini rehber vasıtasıyla anlatmış.

Maceracı bunun sandığınız gibi birşey olmayabileceğini eğer sizde ister ve izin verirseniz o mağarada bir gece geçirerek size o mağarada hiç birşey olmadığını ispat edebileceğini anlatır.

Rehber maceracının bu konuşmalarını tercüme etmesiyle orada bulunan bir kabile genci
Birden maceracının önüne dikilir ve kızgın bir şekilde.

Sen buraya gelip iki çift laf ettin diye biz yüz yıllardır bağlı kaldığımız ve Atalarımızın bizim oraya girmememiz konusunda bizi uyarmasını hiçe sayıp senin bu teklifini mi kabul edelim.
Biz Atalarımızın ruhlarını kızdıracak bu şeyi sana yaptırtmayız..

Diğer kabile mensuplarının da bu gence destek vermesiyle maceracı bu fikrinden vazgeçer ve onlardan Özür dileyerek kafasında soru işaretleriyle oradan ayrılır.

Yaşadığı yere dönmek için yola koyulur. Otobüse biner koltuğuna yaslanır bir taraftan da not aldığı bilgileri gözden geçirir. Yanında oturan yaşlı bir adam iyi ingilizcesi ile meraktan olacak ki ona kim olduğunu sorar. Maceracı araştırmacıyım yerli bir kabile üzerine araştırma yapmak için gelmiştim fakat onları biraz kızdırmış olmalıyım ki bana daha fazla tahammül edemediler ben de not alabildiğim bilgilerle yaşadığım yere geri dönüyorum.

Yaşlı adam: peki bu hangi kabileydi diye sorar.
Maceracı: joruha kabilesi siz tanıyormusunuz bu kabileyi.
Yaşlı adam evet hakkında pek de iyi şeyler anlatılmayan bir kabile olarak biliyorum.
Maceracı: peki nedir? bu kabile hakkında bilinen kötü şeyler.
Yaşlı adam: bilmiyorum size ne anlattılar ama bizim de komşu kabilelerden duyduğumuza göre lanetlenmiş olduklarını biliyoruz.
Maceracı: Nasıl yani
Yaşlı adam: Şöyle ki, çok eski zamanlarda bu kabilenin lideri şeytanla bir antlaşma yapmış antlaşmaya göre şeytan adama gece bir mağaraya gitmesini burada ateş yakıp bu ateşe bakarak uyumasını uyandığında ise ölümsüz olabileceğini söylemiş. Antlaşmayı kabul eden kabile reisi sabah olduğunda uyanamamış onu merak eden kabiledekiler onu bir mağarada uyur vaziyette bulmuş.bulunduğu yerde garip şekiller ve mağara resimleri görmüşler. Apar topar liderlerini o bölgeden uzaklaştırmışlar ve onu uyandırmak için büyü dahil her yolu denemişler sonunda uyanmayacağına kanaat getirdiklerinde lanetlenmekten korkup onu o vaziyette bilinmeyen bir yere gömmüşler veya saklamışlar. Mağarayı da duvarla örüp bir daha açılmamak üzere kapatmışlar..

Devam edecek..