bugün

Üç adet kukla var. Biri kutuyu açmaya çalışıyor. Kuklalardan biri ona yardım ediyor. Diğer kukla ise kutuyu açmasını engelliyor. Bu kukla piyesi bebeklere izletiliyor.Piyesin ardından bebeklere aynı anda yardım eden ve köstek olan kuklalar gösteriliyor. Bebeklerin dörtte üçü, kutuyu açmaya çalışan, kuklaya yardım eden kuklayı seçiyor.
3 kukla top oynuyor. Kuklalardan biri diğerine topu atıyor. Ancak topu alan kukla geri vermiyor. Ve topu alıp kaçıyor. Ardından kutu açma deneyine dönüyoruz. Topu çalan kukla kutuyu açmaya çalışıyor. Diğer iki kukladan biri yardım ediyor, öbürüyse köstek oluyor. ilk deneyde bebeklerimiz yardım edeni seçmişti. Bebeklerin büyük çoğunluğu bu defa yardım eden değil, köstek olan kuklayı seçiyor. Kutuyu açmaya çalışan kukla, topu çalan kuklaydı. Bir başka deneyde bebeklere mısır gevreği ve kraker sunuluyor. Bebekler birini seçiyor. Ardından önlerine iki kukla getirilip birine gevrek, birine kraker seçtiriliyor. Sonra bebeklere kuklalar gösteriliyor. Ve ilginç bir şekilde bebekler kendileriyle aynı ürünü seçen kuklayı tercih ediyor. Ama iş bununla da sınırlı değil.Kutu deneyi bu defa da kraker deneyi ile birleşiyor. Bebeklerin seçtiği gıdanın tersini seçen kukla kutuyu açmaya çalışıyor. ikinci bir kukla ona yardım ediyor, üçüncü bir kukla ise köstek oluyor. Bebeklerin yüzde 87'si kuklalardan köstek olanı seçiyor.
Bebekler bu deneyde resmen kendilerinden olmayan, kendilerine benzemeyen tarafın cezalandırılmasını istedi. Zihni bomboş, sıfır kilometre bir bebek, tek suçu farklı gıdayı seçmek olan kuklanın cezalandırılması gerektiğini düşünüyor. Doğuştan insanları bölümlere ve türlere ayırmaya, bölmeye meyilliyiz. Bu bize evrimin bir hediyesi. Ama insanın doğasında olan her şeyi normal kabul edebilir miyiz? Elbette edemeyiz. Kötülük de insanın bir parçası, şiddet de, iyilik de. Eğitim bunun için var.
enteresan bir deneydir. o bebeklerden ilerleyen zamanlarda kimse bilim adamı çıkar falan diye beklemesin peşin peşin söyleyeyim. aklını almışlar canım bebelerin..
kiskanclik da dogustandir ben size bunu daha once demistim.
bir bebek once annesini sonra oyuncaklarini kiskanir.
bir bebegin yastigi veya cok sevdigi battaniyesini alirsaniz huysuzlanir.

cocukken ben de cok kiskanctim.kiskancligin ne oldugunu bilmeden kiskanirdim.
annemi esyalarimi sevdigim yemegi her seyi kiskanirdim.

yasim 33 kiskanc bir adamimdir.