bugün

Nur suresi 31. ayet

--spoiler--
vel yadribne bi humurihinne alâ cuyûbihinne
--spoiler--

vel yadribne: ve örtsünler
bi humuri-hinne: örtülerini
ala cuyûbi-hinne: yakalarının (göğüslerinin) üstüne.

burada herhangi bir "başörtüsü" görebilmek için ne lazım acaba?
Başörtüsü anlamına gelmesi gereken kelime "humur"dur. Çoğul kelimedir. Hımır tekilidir. Bildiğin düz örtü demektir. Başörtüsüne indirgenmesinin sebebi hadislerdir. Halbuki allahın kuranda açık açık yazmadığı şeyi birinin uydurmuş olabileceği ihtimali bulunan hadisleri baz alarak kuran çevirisi yapmak tam bir salaklıktır. Zaten diyanet örtü diye çevirmiş bildiğimce.
Akıllari kurcalayan sorudur.
(bkz: kadınların türban takmaması ihlasa daha uygundur)

(bkz: yobazların türban konusunda pek tutucu olmaları)
dininiz varsa baş örtünüz de vardır.
başörtüsü dinimizde var mı bilmem ama geleneğimizde vardır. Anneannem giyerdi ama şimdi türban dedikleri siyasal bir simgedir. Dinle alakası olduğunu söyleyenlere inanmam asla. Öyle olsaydı moda olmazdı, tekstil sektörü bunların transparanlarını ya da allı güllülerini üretmezdi mesela. Zaten ben pardösü altına kalem topuk açık ayakkabı giyen türbanlı ablaya çok ta dindarmış gözüyle bakamıyorum.
laa olm size ne.
bazıları var der takar bazıları hayır ben kuran'da görmedim der takmaz. size ne oluyo amk.
diyelim ki kuran da yazmıyor başörtüsü ne yapcan gidip başörtüsü takanlarının zorla örtülerini mi çıkaracan.
Örtüyü eleştirenlerin kesin anneleri ya da akrabaları kapalıdır onlara diyemediklerini burada çok alt seviyeden yazmışlar.
başörtüsü her mümin kadına farzdır.

ben tesettürlü değilim, saçım açık; farzı yerine getiremesem de inkâr etmiyorum en azından...olması gereken de budur. inkâr etmeyin en azından.

başörtüsünü takmak için hakikaten çok iradeli olmak gerek. o irade yok bende. diğer ibadetlerimi yapmaya çalışsam da nefsime yenik düştüğümden yapamıyorum örtü vazifesini...bunun günahını çekeceğimi de biliyorum ahir hayatta.

şunu da ekliyorum her seferinde bir de...ülkemizde "gerçek tesettürlü" sayısı da azaldı. pantolon giyerek, tunikle, şalla, makyajla, daracık taytla, topuklu ayakkabı vs. ile örtü olmaz.

gerçekten ayak bileklerine kadar pardösü giyip omuzlarını ve göğüslerini kapatacak derecede başörtüsü takan, sosyal medya hesabında fotoğraf koymayan, makyaj yapmayan, kaşını gözünü almayan kişi gerçek tesettürlüdür ki böyle hayatım boyunca 2(iki) kişiyle tanışık oldum.
kuran kaynaklı değildir kanaatimce. çünkü ayette başınızdaki örtüyü nasıl kullanmanız gerektiğini anlatır. baş örtüsü bir arap kıyafetidir. çünkü o sıcakta kafana birşey örtmezsen yanarsın. erkekler bile örterler başını bir örtüyüle bilirsiniz. tipik arap kıyafeti. ama bunun dinde yeri var mıdır? hadislerden başka bakacak kaynak yoktur. onda da dinen eller ve yüzler dışında kadının vücudunu göstermemesi söylenir. bundan dolayı saçları kapatmak vardır. tabi şimdi biri der ki o hadisler uydurma hayddaa uğraş bakalım!
kakandoboy, rumeli71 bu konuda yazdıklarınızı görünce Sizinle hadislerin dinen delil sayılmasının mantığı konusunda tartıştığıma utanıyorum...

Ama zaten zaman sizin zamanınız. Arapça bilmeden kurandan ahkam çıkarın, başörtü dinimizde olduğu halde işinize gelmediği için inkar edin....
Size kolay gelsin arkadaşlar.
Nur 31'i ayette geçen kelimelerin karşılığını bilmeyen insanlardan dinlerseniz sadece yakalarınızı örtün diye fıkra gibi bi hüküm çıkarabilirsiniz. humur nedir bu ayete göre sahabedeki hanımlar nasıl örtünmüşlerdir bi bakın başörtüsü var mıymış.
başörtüsü hristiyanlıktan kalmadır. Romalı bir general olan ve söylediğine göre isayı görüp atından üşen general hristiyan olmuş üstüne bir de azizlik yapmaya başlamıştır. Kadınların örtünmesini ve başlarını kapatmasını ilk o adam söyler ve emreder.
Çarşaf var, sadece baş örtüsü yok. Başörtüsü, caiz değil zaten.
bizim dinimizde var .
1000 yıl daha bu tartışılır bu topraklarda..,

Ona yanarım...
var var zorlamayın dostlar .
Bir bilgi de ben ekleyeyim.Araplarda eski dönemlerde belden yukarısı çıplak ( yani yarı çıplak halde) sokakta gezinme vardı. Dedikodu,iftira vb. Birçok kötü ve abes şeyde çokdu. Bu yüzden örtünün emrinin olayı kafayı örtmek değil edebli olmak ve mahrem kabul edilen yerlerin açıklığının giderilmesiydi. ne zaman ki insanlar Allah ın kelamını değil sahih olup olmadığı belli olmayan hadisleri kaynak belledi o zaman olan oldu ve hala bu konuları tartışır olduk.
cevabı vardır olan sorudur. bu kadar takılmayıp başka önemli konulara vakit ayırsak daha ilimli, muvahhid müslümanlardan olacağız ama üşengeçlikten aynı sorular üzerinde dönüp dolaşıyoruz. ve evet erkeğin de tesettürü vardır.
var ama sıkılan, bağlanan bir şey değil. sarkıtılan bir şey olarak. başı da örten şal gibi düşünün. açıkçası pekte güzel görünüyor öyle olunca. türban veya anadoludaki başörtüsü şekli insanı kadından soğutuyor.
şüphesiz allah(c.c) insana iyi(faydalı) olanı emreder, buna karşılık şeytanda kötüyü çirkini fenayı zararlı olanı telkin eder.
allah(c.c) temiz olanlardan yiyip için derken şeytanın izinde gidenler alkol gibi domuz eti gibi vs. zararlı şeylere bulaşırlar.
allah(c.c) örtünmeyi emreder, şüphesiz bu insan için daya iyi faydalı zararı olmayan güzel bir yaşam tarzıdır.
lakin şeytan insana çıplaklığı telkin eder ...

(bkz: nur 21):Ey iman edenler! Şeytanın adımlarına uymayın. Kim şeytanın adımlarına uyarsa, bilsin ki o hayasızlığı ve kötülüğü emreder. Eğer Allah'ın size lütfu ve merhameti olmasaydı sizden hiçbiriniz asla temize çıkamazdı. Fakat Allah, dilediği kimseyi tertemiz kılar. Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir."

(bkz: nur 31):Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler.Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü'minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!

islam da sadece başörtüsü diye bir kavram yok, tesettür diye top yekün bir kavram vardır.
Akılları kurcalamayan sorudur.
Islamdan önce Yahudi ve Hristiyanlarda olduğu gibi (Orn.Rahibe) Kuran da müslüman kadınlara ve ERKEKLERE tesettür emreder.
24/NÛR-31: inanan kadınlara da söyle, onlar da gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffet ve namuslarını korusunlar, süslerini göstermesinler, elde olmayarak açığa çıkan ve görünen kısımları hariç, cazibe ve güzelliklerini açığa vurarak dikkat çekmesinler ve bunun için başörtülerini, göğüsleri üzerine sarkıtsınlar ki, boyun ve gerdanlarından birşey görünmesin.
Yettede görüldügü gibi başörtüsü zaten hep vardı. Şuan ki iranliları ele alalım.