bugün

Toplumun düşüncesi ile yaşa(yama)yan insandır. Bu insanlar genelde çekingen olurlar. Sürekli kafalarında ' elalem ne der? '' düşüncesi dolanır durur. Önce aile baskısı, sonra çevre baskısı, sonra toplum baskısı diye diye ömrünü yok yere heba eder.

Peki bu insanlara biz ne söyleyebiliriz?

Yaşamak, dünyaya gelmek gibi, dünyadan gitmek gibi, sadece 1 kereye mahsus olan şeydir. Bak güzel kardeşim, sadece başkalarının ne dediği ile yaşarsan, sonucunu sana bir karikatür ile göstereyim.

https://fbcdn-sphotos-d-a...064207365_495301026_n.jpg

Sen ne yaparsan yap, birileri sürekli konuşacaktır. Eğer konuşulanlara kafayı takarsan, emin ol kendini yaşamış sayma. kendini insanlara verilmiş bir araba gibi düşün. Bu gün hatce teyze binecek sana. Onun doğrularının olduğu yere sürecek seni. Yarın muzaffer amca binecek. Sürekli birileri binecek ve sen cansız, beyinsiz bir varlık gibi sadece varolacaksın. Ama başkalarının doğrularını ve başkalarının yanlışını yaşayacaksın. Yüz yıl araba olup, başkaları tarafından yaşayacağına, kelebek ol, bir gün kendi düşüncelerin ile yaşa. Emin ol o bir gün sana bir asır gibi gelecektir.

Ben güccekken sürekli şunu yapma, bunu etme, şöyle konuşma olarak büyüdüğümden 17 yaşıma kadar kekeme olarak konuşuyordum. Değil bir kızın, bir insanın karşısında iki cümle kuramıyordum. Çünkü, benim adıma sürekli başkaları konuşuyordu. Başkaları düşünüyor, başkaları doğru yada yanlış değerlendirmesi yapıyordu. asla ama asla herkesi memnun edemeyeceğimi anladığım gün, sadece kendi istediklerimi yapmaya başladım. Evet, çok hata yaptım, çok rezil oldum, çok kazık yedim ama en azından ben yaşadım diyorum. Bakın '' yaşadım '' diyorum.

bence sizde, bırakın başkalarının düşüncelerini, kendiniz için yaşayın. Yaşamaktan korkmayın amk. Hata yapmaktan, üzülmekten korkmayın. Aşağılanmaktan, küçük düşürülmekten, toplum tarafından dışlanmaktan, arkadaşsız kalmaktan korkmayın. Bana kalırsa siz sadece '' yaşayamamaktan '' korkun. Diğerleri bir gün istediğiniz gibi olur. Sizi olduğunuz gibi kabul eden, olduğunuz gibi seven, arkadaş, çevre bulabilirsiniz. Ama '' Başkalarının düşüncesi ile yaşayamadığınız '' o günleri asla ama asla tekrar bulamazsınız.

Benim yorumlamam bu kadar ey günler.
aslında yaşadığını sanan insandır. kendi düşünceleriyle hareket edemeyen bireyler özgürlüklerine kelepçe takmış insanlardır.
böylelerini düşünce suçundan idam etmeliyiz.
aynı zamanda başkalarının kalıpları altında ezilmiş, kendi benliğini yitirmiş ve daha da kötüsü bunun farkında olmayan, dışarıdan sahte görünen insandır. acınılasıdır.
doğarken kendi fikirlerini beraberinde getirmeyip yaşarken diğer insanlardan ödünç kelime, cümle ve fikir alıp kullanan insandır. yani herkestir. test etmesi basittir; aklına gelen en çılgın ve orjinal fikri yazarsın google'a, ne kadar kendi düşüncelerinle yaşadığını görürsün.
sosyal-fobi insanıdır.
aslında inkar eden insanlarda da sık sık görülen durum. günümüzün teknolojik ve sosyal imkanları insanların fikirle düşünce sistemlerinde etkileşimi kaçınılmaz kılar.
çoktur böyle insan.. en çok da etkilenmediğini ısrarla söyleyenlerdir bunlar..
çok büyük pişmanlıklar yaşayacaktır. o yoldan acil dönüş yapsın.