1. 1.
  Utanç verici bir duruma düşmekten, onaylanmayacak bir davranışta bulunmaktan, alay edilmekten, rezil olmaktan, eleştirilmekten, reddedilmekten, beğenilmemekten, olumsuz olarak değerlendirilmekten duyulan korku.
  97 -1 ... kedidoktoru
 2. 2.
  bu isim de bir de kitap vardır efendim.
  9 -4 ... eru
 3. 3.
  insan içine çıkmaya korkan er kişi.
  13 -7 ... knighty
 4. 4.
  bir iş bulup çalışarak kesinkes çözülebilecek durum.
  29 -18 ... zall
 5. 5.
  yolda yürüyorsunuz..etraf kalabalıklaşmaya başlıyor...o da yetmezmiş gibi herkes üzerinize doğru geliyor...bu insanlar niye hep bana bakıyor niye?!!! ferahlamak için bir kafeye girip oturup çay ısmarlıyorsunuz acayip çaysamışsınız.. ancak ordakiler de sizi seyrediyor.. ulan dudak payı da ayırmamış şerefsiz diye hisleniyorsunuz çaymene..parayı çıkarıp suratına fırlatır bir edayla mekanı terkediyorsunuz biniyorsunuz bir taksiye evinize gitmek için, taksici de pek bi pezemenke benziyor lan diye düşünüyorsunuz... sonra eve gelip pijamalarınızı giyip tv karşısına kuruluyorsunuz tv de sizin beyninizi kuruyor...böle devam eder gider...
  46 -1 ... forinternaluseonly
 6. 6.
  Sosyal fobinin alti aylik prevelans çalismasi ortalama olarak yüz sahista %2-3 civarindadir. Epidemiyolojik çalismalarda, kadinlar erkeklere göre bu bozukluga daha çok yakalanmaktadirlar.Fakat klinik örneklerde bunun tersi de gözlemlenmektedir. Bunun nedenleri bilinmemektedir.

  Sosyal fobinin baslangiç yasinin pik yaptigi dönem 13-19 yaslari arasidir. Buna ragmen 5-35 yaslari arasinda da baslayabilmektedir.
  8 -1 ... brian warner
 7. 7.
  Kişi başkaları tarafından kabul görmeyeceğinden , davranışlarının onaylanmayacağından ,alay edileceğinden ,beğenilmemekten , eleştirilmekten , rezil olmaktan ve diğer kişiyi üzebilecek davranış ve duygular ile karşılaşabileceğinden korkar,
  Fobi öğrenilmiş dışsal bir korkudur .Sosyal fobi tek basına bir korku olarak ele alınamaz panik atak benzeri anksiyete atakları (kalp atımız hızlanması ,bulantı ,baş dönmesi,terleme,ürperme,mide kasılma ve bulantıları vs) eşlik eder.Kimi zamanda sadece rahatsızlık kendini geri çekme davranışı şeklinde kendini gösterir.Kişinin sosyal yaşam içindeki ilişkilerini ,başarısını , evliliğini, iş yaşamını etkiler ve sekteye uğratır.Çekingenlik,sıkılganlık içine kapalılık olarak adlandırılan durumun ilerlemesi ,rahatsız edici ve kişinin hayatını etkileyen bir hale gelmesi sonucu artık bir sosyal fobi oluştuğunu gösterir.

  Diğer fobi türlerinde olduğu gibi kişi korkularından kurtulması gerektiğini bunların anlamsız olduğunu bilmesine rağmen üstesinden gelemez ya da üstesinden gelmekte ve rahatlamakta zorlanır.
  Anksiyete bozuklukları içerisinde sınıflandırılır. Bunun sebebi tehdit hissinin yaşama yönelik değil de benliğe yönelik olmasıdır.Benlik kendini koruyabilmek için savunma sistemlerini harekete geçirir .Fiziksel ve davranışsal olarak harekete geçen savunma mekanizmaları ortaya anksiyete ve davranış bozukluklarını ortaya çıkarır.

  Sosyal Fobi belirgin özellikleri:

  Belirtiler sosyal ortamlarda ya da bu ortamlar hayal edildiğinde ya da düşünüldüğünde ortaya çıkar.Yalnız kalındığında her şey tamamen normaldir.
  Utangaçlık
  Konuşmalarda tutukluk,kekeleme ya da kendini ifade edememe
  Sosyal ortamlardan uzaklaşma
  Yüz kızarması
  Ellerde ayaklarda ya da vücudun başka bölgelerinde terleme
  Ağızda kuruma,yutkunma güçlüğü
  Nefes darlığı
  Çarpıntı
  Aşırı heyecan duyma
  Panikleme zihnin bulanıklaşması
  Bahaneler yaratma ve ortamlardan uzaklaşma
  Göz göze gelememek için çaba sarf etme
  Tartışma ortamlarına girmeme uzak durma ya da gerçek fikrini belirtmekten kaçınma
  Bağımlılık geliştirme (alkol sigara vb)bunların verdiği rahatlığa güvenerek destek alma
  Tedirginlik
  Rahat olamama
  Kaslarda gerginlik
  Huzursuzluk ve mutsuzluk hissi
  Toplum içinde telefon ile konuşmaktan kaçınmak rahatsız olmak
  Grup etkiliklerine katılmaktan çekinmek
  Birilerinin izlemesinden rahatsızlık duymak
  Doğun günleri , cenazeler,evlilik törenleri arkadaş toplantılarından uzak durmak.
  Yeni birileri ile tanışmak ya da konuşmak.
  Dikkat çekmekten kaçınmak
  Kendisine sorular sorulmasından rahatsızlık hissetmek.
  Defolu bir malı iade etmekten çekinmek
  Uğranılan haksızlığa tepki vermekten çekinmek
  Kusursuz olma istediği kendini gözlemleme
  Kendini ve davranışlarını göden geçirme eleştirme
  Öz güven yetersizliği

  Ve daha pek çok şeyi sıralayabiliriz.
  48 ... lilith
 8. 8.
  -genellikle 13-24 yaşlarında başlar.
  -aşırı disiplinli aile yapıları ya da ebeveynlerin tutumları etkili nedenlerdir.
  -genetik nedeni bulunmamasına rağmen aile içerinde görerek öğrenmeden dolayı diğer gruplara oranla 3 kat daha fazla görülmektedir.
  -sosyal fobide zamandan yardım beklemek hata olur asla zamana bırakarak çözmeniz mümkün değildir.
  -yapılan araştırmalar fobi rahatsızlığı bulunan insanların %10-30 arasında oranlarda olduğunu belirtmektedir.Sosyal fobinin ise ABD de %2-3 oranında olduğu tahmin edilmektedir, ancak ben bu oranın biraz daha düşük tutulduğunu ya da farkında olunmayan sosyal fobi vakaları da katıldığın oldukça yüksek bir oranda olacağı düşüncesindeyim.
  -Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.Ancak erkeklerin tedavi için daha çok müracaat etmeleri ilginçtir.
  -sosyal fobilerin beraberinde görülebilen sorunlar –panik bozukluk,obsesif kompulsif bozukluk,somatoform bozukluklar,depresif bozukluklar-alkol ve madde kullanımı-çekingenlik bozukluğu
  -kişi korkusunun anlamsız olduğunu bilir.
  -yatkınlık ve benzer anksiyeteler oluşturması açısından panik atak biçimini alabilir.
  -tanı için 18 yaş altındaki kişilerde en az 6 ay devam etmelidir.
  11 -1 ... lilith
 9. 9.
  önlem alınamazsa zamanla şizofreniye dönüşebilecek hastalıktır.
  17 -2 ... legend of the stranger
 10. 10.
  insana intiharı düşündüren, özgüvenini azaltan ve bakkala gitmekten alıkoyan saçmalık. çekilmez çile; geçmek bilmez sinir krizleriyle, buluttan nem kapılan.
  28 ... legend of the stranger