bugün

bazı kesimler insanların zorla başörtüsü taktığına inanıyor. onlara göre zorla olmasa çoğu kimse doğru dürüst başörtüsü takmaz.

boşuna bir çabadır. çünkü konuyu bilmiyorlar ve kendi inadıkları sabit fikirleri var. biraz islam dinini öğrenselerdi dinimizde insanlara seçme hakkının verildiğini, iradelerinin serbest bırakıldığını anlarlardı. bir müslüman bir başkasına namaz kıl, türban tak, oruç tut diye emirler veremez. ama yapmasını tavsiye edebilir.

bir vaka anlatılır. peygamber efendimiz bir sahabeyle deveye binmiş giderken uygunsuz giyinmiş bir kadın önlerine çıkmış ve peygamber efendimiz günaha girmesin diye sahabenin gözlerini elleriyle kapatmış derler. buna cahil biri belki inanabilir ama dinini bilen biri insanların seçimlerinde serbest olduğunu, günahı sevabı seçmekte insanların özgür bırakıldığını bildiğinden buna inanmaz. müslümanlar birbirlerini neyin günah neyin sevap olduğu konusunda uyarabilir, hatırlatabilr, öğretebilir ama öğrenmiş birine de karışmaz.

özgürlük meselesinin de tartışılması gerekir. insanların özgürlüklerinin bir sınırı vardır. bunu insanlar koyar. bu sınırların özgürlüğü kısıtlaması kabullenilmiştir. mesela ben başörtülü biriyle evlenmek isteyebilirdim. eş seçerken inancıma göre seçebilirim. bu benim özgürlüğüm. benim dini gereklerini yapmasını istediğimi bilen bir kız kapanıp bana yaklaşıyorsa benim onu zorladığım söylenemez onun kendi özgürlüklerini kısıtlamayı kabul etmesi kendi kabullendiği bir sınırlamadır.

balka bir örnek vereyim. size göre ben aşırı dindar biri olabilirim. fakat benden daha dindar biri çıkıp sadece allah yoluna hayatımı vakfetmediğimi söyleyerek beni çok sevse de istemeyebiliyor. hayatını sadece ibadetle geçirmek isteyebiliyor. kimseyi zorlamaya hakkımız yok. ben kendi özgürlüklerimi kısıtlıyorsam bu benim kararım olur.
amerikanın ırak ı "özgürleştireceğiz" bahanesiyle işgal edip milyonun üzerinde insanın ölümüne doğrudan veya dolaylı şekilde sebebiyet vermesinden gerek mantık olarak gerekse izlenecek politika olarak hiç bir farkı olmayan eylemdir. dayatmanın adını özgürleştirme koymak, özgürleştirme değil özgürlüğünü elinden almaktır.
özgürlüğü kuralsızlık haline getirmektir. bu ikisini iyi ayırt etmeli zira bu ülkede herkes özgür, sadece kurallar var.
baş örtüsü takanların hakkınının gasp edildiğini birilerinin anlamış olması sonucu yapmaya çalıştığı eylemdir.elzemdir.