bugün

lunaparklarda görülen bir olaydır. yurdum insanı "etek altı, etek altıdır" düşüncesiyle, insanları eğlendirmek amaçlı kurulmuş bir mekanızmanın altına bakmaya çalışır. sonuç itibariyle makina bile olsa, insanlarda merak uyandırır. balerin; röntgenci insanının lunaparka gittiği vakit, en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelir.
çok zor olmasa gerek davranıştır. zira balerin kızımız yeterince edepsizdir, neyi var neyi yok ortadadır. ben de bakmadım mı evet baktım. bacakları olmadığını görünce yıkıldım. "öff anam yavrum g.te bak be" diyemeden uzaklaştım oradan..aklımdasın..
(bkz: boşu boşuna kendini yormak)
(bkz: abazanlık müessesesinin had safhaları)
(bkz: hay babağun anağun kemüğüne)
(bkz: fındıkkıran balesine fındık götürmek)
(bkz: yapma canım yapma kardeşim)
bahsi geçen balerin eğer lunaparktaki balerin zımbırtısı ise, çocukluğa verilecek bir hadisedir. fakat eğer bale gösterisini gerçekleştiren balerinlerin eteklerinin altına bakmak ise, o zaman kardeşinizi-kızınızı-kız arkadaşınızı vs. her şekil, zaman ve yerde uzak tutmanız gereken insanlardır. zira, o sahnede bir gün sizin kızınız, sevgiliniz, kız kardeşiniz de olabilir. tabii aslında konu sadece balerinlerle kısıtlı değildir, sahildeki her gördüğü kıza yiyecekmiş gibi bakan, sokakta-otobüste acaba ne balık yakalarım diye didinen herkes için geçerli, bu konu sadece bunlardan biri.
(bkz: ne kutu vardır lan onda)
boyun incinmesine neden olacak atraksiyon.