bugün

bak şimdi bakkal amca... sırf büyük marketler karşısında ezilme, onlara karşı yenik düşme diye bazı ürünleri onlardan pahalıya satmana rağmen yıllardır süren tanışıklığımızdan dolayı hala seninle alışveriş yapıyorum ama son yaptığın davranıştan sonra asla uğramam sana...

yahu 70 parça ürün aldım senden daha dün akşam, nedir yani bunların hepsini ufacık bir adet poşete sığdırma çaban? al işte yarı yolda poşet yırtıldı, hepsi etrafa saçıldı tiribiyesiz insan! hayır yani bir tane poşet veriyorsun bari o sağlam olsun, o bile dandik çıktı. bak büyük marketlere! sakız alsan bile çuval büyüklüğünde poşete koyuyorlar, ama sen vazgeçemedin şu dandik siyah poşetleri almaktan ve ısrarla vermemekten!

haydi yolun açık ola...
özgürce poşet doldurmak istiyorsanız adresiniz;

(bkz: bim)
cimriliklerinden değil tamamen doğayı sevdiklerinden kaynaklanan eylem;
(bkz: polyannacılık)
kucuk esnaf kucuk dusunur... sadece poset konusunda da degil bu... amaaan zaten alisveris yapmayalim bakkaldan, kayitdisi ekonomiye destek vermeyelim.
Pardon filmindeki soygun sahnesinde bu konu iyice ti ye alınmıştı ..
(bkz: bakkallarin poset verme konusundaki tedirginligi)
wfb:ben b.a:bakkal amca
wfb: bakkal amca şunları sığdıştıramadıkta bir poşet daha versen.
b.a:olur mu hiç sığar onlar wfb. dur ver ben sığdırıyım
eline aldığı kavanozu poşetin içine sokmakla cebelleşen bakkal amca sonunda pes eder
b.a: bunu da almayı ver ne olucak!
wfb: (tabii içinden) lan üç kuruşluk poşet için beş liralık reçelden vazgeçti ne poşet aşkıdır lan bu!
(bkz: poşetle ilişkisi olan bakkal)
cimrilik değil sadece cebini düşünme olayıdır bu. üşenmedim birkaç bakkala sordum öyle karar verdim.
adamlar açıkladılar neden poşet vermek istemediklerini bende dinledim. kendilerince haklılar aslında. anlatayım şimdi. bir adet poşet 10 kuruş. bu bakkalların fazladan verdikleri poşet ortalaması günlük 40 civarı. ne kadar yaptı 4 lira. günlük 4 liradan aylık ne kadar 120 lira. adamın cebinden fazladan 120 lira çıkıyor. birde aralarında 3 tane bakkalı olan vardı en çok ona hak verdim. ayda 360 lira fazladan poşet parası veriyor adam.

şimdi diyebiliriz müşteri önemli olan o ne isterse o olur diye ama böyle değil işler. esnaf zaten çok para kazanamıyor. üstüne birde bu ekstralar gelince iyice kötü duruma düşüyor. burada suç bim, şok, dia gibi marketlerde aslında. gündüz müşterisi bunları tercih ediyor çünkü. böyle oluncada bizim mahalle bakkalı cimrileşiyor.

özet olarak adamlar haklı beyler.
Biz iki ekmeği sığdıramayıp üstüne üstlük bir de poşeti yırtarken, bakkal amcaların kıç kadar poşete herşeyi sığdırmaları durumudur.Takdire şayandır.