bugün

ne çok var arkadaş bunlardan. bozuk para olmayınca ya da hizmetten memnun kalmayınca hele bir bahşiş bırakmamazlık yapın, o başınızda pervana olan kutu kolanızı açıp bardağa kuğu gölü balesi yapar gibi dolduran o adam gidiyor yerine kolay gelsin deyince "afiyet olsun" demeye tenezzül etmeyen bön bön bakan gangster geliyor. 

ee be koduğum bozuk para yok ne yapayım, 50 lira mı bırakayım, çek mi yazayım? ayrıca bahşiş bırakmak ne zaman zorunluluk oldu da, olmayınca üzülüyorsun. sen hizmetini yap, müşteri memnun kalırsa zaten elinden geldiğince verir bir şeyler. böyle hödüklük yaparak, bir sonraki yemekte de bahşişsiz kalmayı garantilemek dışında eline ne geçiyor onu da bilmiyorum. cebimden besliyorum sanki ibneyi. 

tamam geçti sinirim.
maaş ortalaması az olduğu için giriştikleri eylemdir. adamları "nasıl olsa bahşişin var lan" denilip asgari ücrete çalıştırıyorlar. senin benim bıraktığım 3-5 lira ile dengeliyorlar bir çoğu maddi durumlarını. öyle bahşiş beklemeyenler ise işte maaş ortalaması yüksek olanlardır buradan anlarsın zaten hangi taraftan olduğunu. bozuk para yoksa anlaşılabilir ancak varsa bırakılmalı zaten 15-20 liralık hesaplardan bahşiş beklemez adamlar.
bu memleketin temel mantığı ne ?

ne koparsam kardır mantığı.

bazı yerlerde adama mayış az ama bahşiş bol falan diyor

işte ne yapsın ? ne kadar avuçlarsam hesabı adam dalıyor vs vs.

netice : gönlünden geçeni verecen

arsızlık eden yere bir daha gitmeyecen.
hesap oderken kolay gelsin, iyi aksamlar falan dediginde suratina bakmayandir. benden alacagin bahsise guvenerek mi basladin garsonluga da trip atiyorsun.

normalde ben birakirim bu arada, 10 yerde yiyorsam 8'inde birakirim. diger ikisinde de ya gercekten porsiyonlar konusunda cakallik vardir, ya tadi oldukca kotudur ya da garson arkadas yarrak gibi hizmet ediyordur. her sektorun amacinin hizmet oldugunu dusunursek isini adam akilli yapacaksin garson kardes. o tabagi masama guzelce birakacaksin, icecegimi tertemiz getireceksin onume.