bugün

doğuştan abartılı bir zeka katsayısına sahip olma, ya da başlangıçta sahip olunan vasat zekayı, sürekli okuyarak, bireyleri ve insan topluluklarını mütemadiyen eleştirel bir bakış açısıyla gözlemleyerek, sorgulayarak bileme, keskinleştirme nedeniyle, bir süre sonra ortalamanın çok üzerinde bir zihinsel performansa erişmek, bu sebeple, kişiliğe bağlı olarak yakın çevredeki normal zeka düzeyine sahip kişilerle sık sık çatışmaya girmek, en azından uyumsuzluk yaşamak, insanlardaki ve kendindeki her türlü hata ve yetersizliği anında fark edip sinir olmak, bunları ifade edince de insanları sinir etmek, kendinden soğutmak, ukala, küstah damgası yemek, sürekli düşünmekten, akıl yürütmekten, sorgulayıp tenkit etmekten dolayı bitap düşmek...
istenmeyen bir durumdur, keskin zeka kafatasini deler.
>ne kadar reddetsem de, 'yok canım o senin keskin zekalılığın' desem de...
sadece özel insanlara mahsus bir şey olarak inandığım, kendimi sıradan hissettiren olay. lan ben de keskin zekalı olmak istedim, çok uğraştım ama zekam bir avarelinkini geçemedi. uğraşmaya değmedi lan, buraya yazar olmak için ihtiyacım yokmuş*.
büyüklerimizin her şeyin fazlası zarar sözünden yola çıkarsak, aşırı derecede zeka hatta keskini dokunabilir insana...
pek matah bir şey değildir.*
keskin sirke küpüne zarar.
IQ eğer EQ ile dengelenmemişse zeki ama mutsuz bir insan yaratır.