bugün

kaçan kadınlardır.
aşık olunacak kadın yoktur, aşık olmak isteyen erkek vardır...
kaprissiz kadınlardır.
kendini beğenmemiş, anlayışlı, alımlı kadınlardır.
Gülüşü ve bakışı ile erkeği mest eden kadınlardır.
sözlük formatını delip geçiyor olsam da, yukarıdaki ve aşağıdaki özelliklerin hiçbirine sahip olmayan, hatta aksi olan kadındır. zira, kıskanmayan, kaprissiz, anlayışlı vs kadınların hiçbirine aşık olunduğuna şahit olmadım.

aşık olunacak kadın, fettan, içten pazarlıklı, aşk oyununun taktiklerini hatim etmiş, hatta kendine has taktikler üretmiş, işini iyi bilen kadındır. kıskançtır, günde 110 kere arar, korkulur ondan. aman ha, telefonunu açmazsam çeker gider alimallah dedirten kadındır. nefes aldırmaz, zorla hayatınızı zapteder, siz bunu aşk sanırsınız. sebepsiz yere herşey güzel giderken terkeder. sizin yapma dediğiniz şeyleri zıttına yapar. yaşadığınız psikolojik travmaları aşk zanneder, sonra kendi zannınıza inanır, aşık olursunuz. kapıda elinde çantayla bekleyen kadındır aşık olunacak kadın.

idealize ettiğiniz o anlayışlı kadın ile ilişkiniz ise şöyle olacaktır. "işteee bunu arıyordum ben hayatım boyunca" diyerek ilişkiye başlarsınız. çıkarmak istediğiniz ilk kavgada "peki tatlım, haklısın, özür dilerim, bir daha olmayacak" derken o kadar sevimlidir, o kadar yumuşaktır, o kadar alttan alır ki, kavga başlamadan biter. gün boyu aramazsınız, akşam özür dileyecek olursunuz "eminim işin vardır, sorun değil" diyerek dumur eder. başlarda seversiniz, sonra sıkılırsınız. uzun zamandır sikilmiyorsunuzdur, bünye ister artık sikilmeyi. birgün karşısına geçer "sorun sende değil bende" diye başlayan konuşmayı yaparsınız, ona bile anlayışla "olabilir, kimse kimseyi sevmek zorunda değil" diyerek cevap verir, arkasını döndüğünde gözünden akan bir damla yaşı size asla göstermez. asildir çünkü. basit olamaz asla. sonra yalnız kaldıkça ararsınız, yedek sevgili gözüyle bakarsınız. kurduğunuz tuzaklara düşmez ama gereksiz laf sokma triplerine de girmez. iyi gelir size. arkadaş, kanka, dost olarak mükemmeldir, ama yok aşık olamazsınız işte. askerdeyken "ahh ahh bi ayşe vardı, çok iyi kızdı, kıymetini bilemedim" dersiniz.

hikayenin sonu evlendiği haberini alıp ne kaybettiğinizi anlamanızla biter. ama en yakın arkadaşınızla yatan kızın evlenmesi kadar ateşli duygular uyandırmaz yine de. seven sikilir, siken sevilir.
yaradılışındaki masumiyeti, naifliği kaybetmemiş kadınlardır. testosteron ayılığından sıyrılarak yorum yapmak gerekirse; fiziksel durumları gözardı ettiğimizde, kadının karakteri, konuşması, oturuşu, diğer insanlara karşı tutumu, mimikleri gibi durumlar önem kazanır. resimde gördüğümüz kişiye hiç bir şey hissetmememize rağmen, birebir tanışınca hoşlandığımız kızlar olur ya bazen, işte o durum bu. özellikle erkekler çok daha sık tecrübe eder.