bugün

aşk insanların gözünü kör eden bir olaydır. bir yere kadar gurur olmaz ama yalan, aldatma gibi şeylerde gurur devreye girer. çünkü insanlar kişiliklerinden bir yere kadar ödün verirler...
olmaz. çünkü gurur olursa aşk olmaz.
aşık olan insanın gözü başka hiçbir şeyi görmediğinden gurur pek olmaz.
Fazla gurur göte vurur.
aşkın gururu olmaz olamaz
benim derdime çare bulunmaz
ben çilekeş sen günahkar
Allah biliyor seven yıkılmaz.
--spoiler--
insan isterse aşkı için canını bile verebilir ama gururunu ve haysiyetini kimse için vermemelidir.
--spoiler--
aşkında gururu vardır aslında bir sınırı vardır. önce erkek aşkı için mecnun gibi yolalra düşmüştür, kafası bin dumandır. kendisini jiletleyenden, açlık çekene kadarı vardır. yani bu anlamda gururunu çiğnetmiştir ama başka bir açıdan bu güzel bir olaydır ama jiletlemeye karşıyım ben. işte orada gurur çiğnetmiştir ünkü insan bedeni kutsaldır. mesela bir de aşkının başka aşkı olduğu halde onu sevdiğini fazla belirtmiştir ima ile de olsa işte bu da gurusuzluktur..

aslında aşkı kendi hatasıyla bir yanlış anlama ile gitmiştir işte acı koyan da budur. ama bir yerde anlar ki seven gelir ve bari gururu kalsın. işte böyle aşkın gurur olur. ilk başlarda aşk acısı ile çiğnene bilse de bazıları çiğnemez ve bu acıyla ölen şehit olmuştur, hz.muhammed s.a.v der bunu..

aşk acısının çoğu da zaamnında söylenmeyen aşklardır sonra sevgili başkası ile çıkar. böyle platoniklerde vardır yani. hz.muhammed s.av sevdiğinizi söyleyin demiş. o zaman ki sahabiler kız kardeşlerini falan gönderirlermiş sevdikleri kıza..