bugün

bir rasyonalistin gözüyle aşk dediğiniz algının tanımı budur heralde. aşk sadece hoş bir masal, eğer masal olmasa yüzlerce kere aşık olunurmuydu hiç. şıp sevdiyim diyen yavşaklara ne demeli? ulan şıp diye aşık oluyosan o aşk olur mu? o zaman neymiş aşk maşk yokmuş.

aşk çoğu zaman yavşaklığı gizleme yoludur. nefsinin kölesi olmuş hilkat garibelerinin kendilerini avutmasıdır aşk. birine verilen sözlerden dönmenin kılıfıdır aşk. ne yapayım gönlüm kaydı kamil, aşık oldum ben cabbara diyen bir zavallının sığınağıdır aşk dediğiniz şey.

işte iddia ediyorum insan aşkı bundan ibarettir. aşık olunacak yaratılmış bir varlık olduğuna inanmıyorum gençler. dünya da aşk yoktur, ancak verilen sözleri tutmanın erdemi vardır.
aşka inanmayan insan söylemi.
sevgi vardır, aşk vardır. sevgi sonsuzdur. acı verir. içine çeker. istediğini yaptırır. sevgi sevgilinin resmi yırtılsa bile içinin cız etmesidir. sevgi sevgilinin unutulmayanlar arasına girmesidir. aşk da vardır. aşk heyecandır, umuttur, mutluluktur. kimi zaman acı verir fakat en ufak gülümsemenin yok edebileceği kadar hafif, o gülümseme gelmezse yok olunabilecek kadar ağırdır acın. aşık olunabilecek kişi diye bir tanım yoktur. aşık olabilecek kişi vardır. bakmadan göremez kimse. görmeden aşık olamaz. ne gördüyse neyi gördüyse sever, aşık olur. nasıl baktığın önemli hayata. boşluktaysan seversin. çok doluysan aşık olursun. sevgi kalıcıdır. aşk geçici. eğer sadece mutluluk veriyorsa yaşadığın aşk değil heves o sandığın.
insan annesini annesi olduğu, babasını babası olduğu için kardeşini kardeşi olduğu için sever. bir kan bağı vardır aarada. sonra arkadaşları olur onlarla iyi geçindiği için zamanla sever.
peki bir yabancıyı belki tanımadan görmeden bile seviyorsa. o zaman aşk vardır. aşk öyle rasyonlizm vs vs açıklanacak bir şey değil.
beşeri bir şey ama günümüzde belki tüketimi kolay olduğu için bu kadar tartışılır hal gelmiş olan. tabi bir de aslında karşısındakini değil kendisini seviyor hıyar aşka birde olduğundan fazla anlamlar yüklendiği için böyle düşünüyor insanlar. aşk vardır.