bugün

Herkes eşittir ama bazıları daha eşittir.
aysun kayacı denilen ağır motorun kendini bir bok sanarak söylediği sözün, yıllar sonra beyni motor olan gerzekler tarafından süslü cümlelerle boyanmış versiyonu. sktr lan ordan!

görsel

edit: madem okuyorsunuz, benden daha bilgilisiniz, gidin siyaset yapın. ya da cahil dediğiniz halkı aydınlatın, bilgilendirin. kendi g.tünüzden uydurduğunuz bir zümrenin seçimiyle yönetilme şekli herşey olur ama demokrasi olamaz!
eğitimsiz, sorgulamayan ve denileni yapan kitle denilen çoğunluk da zaten demokrasinin kendi ürettiği ve kendi amacına hizmet etmesi için var ettiği bir topluluktur. seçilenler halkı bilinçli biçimde cehalete iter. bu cahil halkın suçu değilken bedelini cahil halka ödetmek saçmalıktır. olması gereken toplumun eğitim seviyesini topyekün üst seviyelere çıkarmaktır. cahil denilen halkı yok saymak değil.
Cahilliğin bireylerin kendi suçu olmadığını düşünenlerce eleştirilir.

Ciddi anlamda bakacak olursak eğitimli eğitimsiz herkesin suistimal edilebileceği gerçeğini görmemiz gerek. 15 temmuzda ilkokul mezunu bir imamın peşine takılmış onlarca general gördü bu millet.
cehalet, ya da eğitimsiz toplum, demokrasilerde seçilmişlerin planladığı bir hedeftir. amerikada yüz yıla yakındır uygulanıyor. türkiyede de sistematik biçimde aynı şekilde sürdürülüyor. akp iktidarının en fazla ve kesinlikle bilinçli olarak çuvalladığı alan eğitimdir. en son yapılan uluslararası değerlendimelerde bunun sonucu açıkça görüldü. hoş akp yine dış mihraklar demeye başladı ama neyse.

dolayısıyla bizim gibi demokrasisi tam oturmamış ve az gelişmiş ülkelerde halkın eğitim seviyesi bilinçli biçimde düşürülür. bu bireyin suçu değildir. türk eğitim sistemi, bireylere eşitlik sağlamayı yıllar önce bırakmıştır.

edit: özetle şunu söyleyebilirim. ben lise mezunuyum. ama kendimi geliştirme adına elimden geleni yapan bir bireyim. benim dünya görüşüm, kültür ve eğitim seviyem de elbette ki ilber ortaylıyla eşit olamaz. ama konuşulan şey siyaset ise, kişiler siyasi görüşlere, kültür ve eğitim seviyesi ne olursa olsun, partizan tavırlarla ve körü körüne bağlıdır. dolayısıyla sırf eğitimli diye siyasi otorite ya da ağırlıklı seçme hakkı eğitimli çevreye devredilemez.

ilkokul mezunu imamların peşine takılan generaller olduğu doğru ama dini ya da siyasi dogmalara körü körüne bağlı profesörler de doğru;

http://www.ensonhaber.com...ler-cozer-2014-06-06.html

(bkz: eğitim cehaleti alır eşeklik baki kalır)
cahil insanlarin temsil edilme hakkini ellerinden aldigi icin demokratik degildir.
ya amk hani oyle bi mevzu olsa yine burjuvazi konusur gencler kendinizi kandirmayin utopik olmayin amk. hayir bi omur tuketiyosunuz hic gecmisten ders alayim yok. tarih ortada yok oyle bisey sorsan millete koyun derler. bak nelere inaniyolar.
Gerçekleşirse Akpnin yüzde 9'la baraj altında kalacağı oylama sistemidir.

(bkz: okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor)

(bkz: sen bizi Okumuşların şerrinden koru)