bugün

ağca ya haklı olarak katil diye bağıranların, yılmaz güney e kahraman muamelesi yapmasına kızanların haklı serzenişidir.

yılmaz güney, 13 eylül 1974 te adana yumurtalık ta bir hakimi silahla öldürmüştür. ağca ya haklı olarak katil diyen insanların, başka bir katili övmelerini anlamak mümkün değildir.

biri kıymetli bir gazetecinin katili, diğeri önemli bir hakimin katili.

ikisi de katildir bu adamların.
(bkz: al birini vur ötekine)
yılmaz güneyi hapisten kaçıran adamın verdiği bir röportajdan;

"Berlin'de Yılmaz Güney'in filmleri fuarda satılıyordu. Filmleri satan kişiye film böyle satılmaz' dedim. Yılmaz Güney'in filmini alıp Almanya'da sattım. Daha sonra kendisiyle anlaşma yapmak üzere istanbul'a gittim. 1979'da kendisiyle cezaevinde tanıştım. Dostluğumuz ilerledi. Yılmaz'açok büyük bir adamsın, öyle siyasi yapın, öyle propagandan var ki seni hapisten çıkartmazlar. Bence sen kaçmalısın' diye bir öneride bulundum. Hayır ben gitmem. Burası benim ülkem. Af olur. Çıkıp film yapacağım' dedi. Mide kanseriydi. Kanseri rakı içerek tedavi etmeye çalışıyordu. 1981'de hapishaneden çıkamayacağını anlayınca kaçmaya karar verdi. Kaçar kaçmaz Paris'e gitti. Oradan da isviçre'ye Zürih'e geldi. Yaklaşık bir ay bizde kaldı. isviçre'de rahat bir yaşam sürüyordu. Sokakta bile rahatça gezebiliyordu. Daha sonra bir Türk kendisini tanıyıp gazeteciye haber verdi. Gazeteci de Yılmaz Güney'in isviçre'de olduğunu yazınca oradan Fransa'ya kaçmak zorunda kaldı. O gece Yılmaz Güney'i Fransa'ya ben götürdüm. Ondan sonra ölümüne kadar yanında oldum. Sık sık sohbet ederdik. Hakimin öldürülme olayını sorduğumda,Çok büyük bir kavga çıktı. Herkes alkollüydü. Bıçaklar tabancalar vardı. Ben öldürmediğimi sanıyorum. Keşke ben öldürseydim' dedi. Öldürülen hakim için çok iyi düşünmediğini de ifade etmişti."

bir gerizekalı bile aradaki farkı anlayabilir sanırım öyle değil mi? ağca gibi onun bunun maşası olmuş, sırf düşünceleri ve yaptıkları yüzünden bir büyük adamı öldüren ve şimdide -utanarak söylüorum- kahraman ilan edilen bir adamı nasıl olur da yılmaz güny gibi biriyle aynı kefeye koyabilirsiniz? kendi düşüncelerinizden farklı die nasıl bi adamı sorgusuz sualsin etiketleyip bir maşayla bir tutabilirsiniz?

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=54852
sanırım bir adamın içkili olması adam öldürmesini hoş gösteremez, katil olduğu gerçeğini de silemez. ayrıca internetten olayı bizzat yaşayanların konuşmalarını okuyabilirsin, sebep ne olursa olsun güney pis bir katildir. ağca yı kahraman gösterenleri de güney i kahraman gösterenleri de kınıyorum. ülke artık katilleri korumamalı ve adam öldürüp kahraman olunamayacağını her beyinsize göstermelidir.
yılmaz güneyi hiç kimse bir adamı öldürdüğü için kahraman göstermemiştir, yapıtlarıyla anılmaktadır güney ancak ağca nın öyle olmadığını görmek o kadar da güç değil sanırım. alkollü olması hoş görülür bir durumdur die bi ifadede bulunmamakla birlikte kınadığım nokta ağca gibi bir adamla bir tutulucak kadar at gözlükleriyle bakılması.
ağca sıradan bir tetikçidir. git şu adamı vur denilerek cebine para konulmuştur ve o da gidip vurmuştur. yılmaz güney ise karısına ve kendisine küfür edildiği için bir anlık sinir sebebiyle adam öldürmüştür.

insan öldürmek muhakkak kabul edilemez bir şeydir ama bu olayda benzer olan tek şey öldürmek fiilidir. öldürenleri kıyaslamak cehalette gidilebilecek son noktadır.

edit: şu başlığa yazmak zoruma gidiyor aslında. başlık açmayı öğrenemedi bu insanlar. yazık.
ağca katil olma yönüyle kamuoyunda tanınmıştır, yılmaz güney sanatçılığı yönüyle kamuoyunda tanınmıştır. bunun dışında sanatçı da olsa elbette ki kimse cezadan muaf olmaz, suç işlerse cezasını çeker.
ortalığı bulandırmaya yönelik soru işareti olmayan soru cümlesi.
yılmaz güney'in öldürdüğü hakim sayesinde meşhur olduğunu zanneden gerizekalıların soracağı sorudur. tekrar söyleyeyim. bak gerizekalıcık. senin o kıt aklın yılmaz güney'in neden bu kadar sevilip sayıldığını anlayabilecek kadar gelişkin değil. o yüzden sorma böyle sorular.
keşke her katil yılmaz güney kadar yaratıcı olabilse. herkes biraz katildir. ama yılmaz güney hem katil hem de sanatçıdır. içine çektiği her solukta halkının ve ülkesinin özlemlerini yaşamıştır bize de onu göstermiştir. mazlumun yanında olmuştur. kimsenin maşası olmamıştır. kimsenin bir taraflarını yalamıştır. fikri neyse zikri o olmuştur. fikirleri doğrultusanda adam da öldürmüştür.

tıpkı taptıklarınız gibi.
yılmaz güney adam öldürerek değil, sanatıyla kahraman olmuştur.

sizin kıytırık orhan pamuklarınız gibi değildir o.
emperyalizmin köpeği olup nobel alanlardan değildir o.

sokaktan, halktan bir adam ve onun filmleri, sanatı.
cannes film festivali ödülünü hak ederek türkiye'ye getiren adamdır yılmaz güney.
bulunduğu dönemin siyasi ve sosyolojik halini tüm gerçekliğiyle anlatan adamdır o.

cinayet işlemek, başlı başına, bir kötülük ise, peygamber de savaş sırasında adam öldürmemiş midir? o zaman top yekün tüm cinayet işleyenler kötüdür denebilir mi?

sizin satılmış kalemleriniz yazmaz ruhi su'yu.
yurtdışında tedavi görmesine izin vermedi hükümet. iş işten geçtikten sonraki müsade ancak ölmek üzere olan bir mahkumun tahliye edilmesi gibidir.
devlet iktidara, sisteme muhalif olan yılmaz güney'in tedavisini sağlayacak mı sanıyordunuz?

nazım 12 yıl ceza evinde kaldı da, sanki onun için hayırlı mı konuşuyorsunuz bugün?
hala vatan haini lafları. hala aynı salaklıklarınız.

kıyas yapan ağızlarınızı başbakan çocuklarını işçi çocuklarıyla kıyaslarken de görmek isteriz.
süt çaldığı için bilmem kaç yıl ceza alan baba ile trilyonlarca lirayı cukka yapan holding sahiplerini kıyaslarken de görmek isteriz.
yılmaz güney in sanatçılığına kimsenin laf ettiği yok, filmlerini eleştirdiğimiz de yok. ama katil olduğu gerçeğini de vurgulamak lazım. cinayet işlemek başlı başına bir kötülüktür tabi, savaşta siz öldürmezseniz öldürüleceksiniz, bura da bir nefsi müdafaa söz konusudur. ancak küfür edildiği için adam öldüren katili savunabiliyor sanız, o halde töre cinayetlerini, acıktığı için hırsızlık yaparken adam öldüreni...gibi nedenlerle katil olanları da savunmanız gerekmez mi.

bunun bir sonu yok, katil katildir. sanatı ayrıdır katil olması ayrıdır. biz iyiye iyi kötüye kötü demeyi öğrenmeliyiz. gözdeki çapak yüzünden gözü çıkarmak ne kadar akılsızlık ise, gözün güzelliği uğruna çapağı sevmekte o derece akılsızlıktır.

filmlerini ve sanatına bir şey söylemiyoruz ama öldürdüğü adama da saygımızı göstermeliyiz, en azından öldürülen adamın katiline kahraman demeyin yeter. sizin babanızı öldürseydi yılmaz güney, emin olun ne filmini izlerdiniz nede kahraman denmesine tahammül edebilirdiniz.
madem böyle bi başlık açıldı ben de daha farklı bi açıdan bakıcam olaya.

şimdi efenim mehmet ali ağca birilerinden emir alarak çatır çatır adam öldürmüş müdür? -evet

mehmet ali ağca öldürdüğü kelle başına para almış mıdır? -evet

tamam yılmaz güney de adam öldürmüş müdür? -hadi ona da evet diyelim

peki kimden emir alıp, kimin g.tünü yalamıştır? -hiçkimse!

adamı öldürdüğü için para mı almıştır veya para için adam mı öldürmüştür? -hayır

şimdi gelelim fasulyenin faydalarına...

efenim hz. muhammed islamı yayma adı altında gayri müslimleri öldürtmüş müdür? -evet

bu durumda sen bana hayır para için yapmadı ki gerizekalı diyebilirsin
amma velakin sen hz. muhammed'in öldürttüğü binlerce müşrik için hz. muhammed de onları öldürttü her ne olursa olsun onlar da insandır hz. muhammed de katilin alası sayılır! diyemiyorsan, ve bunu söyleyemezken gönül ferahlığıyla yılmaz güney katildir diyosan sen şerefsizin önde gidenisindir!

bu bağlamda kimseden emir almayıp para için birini öldürmeyen, davası için cinayet işlemek zorunda kalan yılmaz güney'e katil diyosan aynı durumdaki hz. muhamammed'e ne diyosun diye sorarlar adama.

şimdi bi başlık da benden gelsin;

(bkz: yılmaz güney katil hz muhammed ne peki)

hiç bu yönden bakmamıştın dimi?
sözlüğü forum haline getiren bir başlık olması sebebiyle kendi düşüncelerimi yazmıyorum.
burası forum değildir, burada o böyleyse bu nasıldır, şu bundansa bu nedir gibi gibi sorular sorup polemik yaratmak sözlüğü sözlük olmaktan çıkarıp forum haline getirir ki eğer bir forum da yazmak isteseydik burada olmazdık kanımca.
(bkz: hepimiz ağcayız)
(bkz: hepimiz güneyiz)
yılmaz kürt ve solcu olduğu için kahraman oluyor tabi ki.
PKK'lı. https://youtu.be/ZOaeEe0E4vc
yani ağca'nın katil olduğunu ve hayatta gündeme gelmesinin, tanınır olmasının yegane sebebinin bu olduğunu es geçmemiz mi gerekiyor?
o hem oyuncu hem katil.