bugün

(bkz: azerbaycan ın 10 kasım ı zafer bayramı ilan etmesi)'ne sebep olan zafer (miş)...

pardon?
nasıl bir zafer bu? benim aklım almıyor bu zaferi...

bakınız "sakarya zaferi" diyoruz.
tartışılabilir mi sakarya?
238 yıldır geri çekilen bir milletin, geri çekilmesinin son bulduğu, düşmanın durdurulduğu zaferdir.
sonucu nettir. tartışılmaz...

"30 ağustos zaferi" diyoruz.
tartışabilir miyiz büyük taarruz'u, dumlupınar'ı?
kesin ve net bir zafer. düşman ordularının başkomutanının teslim alınması, düşman ordularının tamamen anadolu'dan kovulması, neticesinde çanakkale krizi ile birlikte büyük britanya imparatorluğunun hükümetinin düşmesi ve temellerinden sarsılması, ardından türkiye cumhuriyeti'nin kurulması...

bakın ne kadar somut şeyler bunlar.

tartışabilir miyiz? tartışılabilir mi?
asla...

şimdi dönelim azerbaycan zaferi'ne(!).
daha doğrusu aliyev adlı diktatörün uydurduğu sözde zafere...

sürekli kamuflaj kıyafetiyle ekranlara çıkıp "karabağ azerbaycandır" diyen uzun adam 10 kasım'ı zafer bayramı ilan etmiş ya.
neyin zaferi?

karabağ'da son durum haritası şu;
görsel

yukarıda görmüş olduğunuz harita dağlık karabağ; "güney sorumluluk alanı" ve "kuzey sorumluluk alanı" olarak ikiye ayrılmış durumda.
kuzey sorumluluk alanı azerbaycan'a, güney sorumluluk alanı da ermenilere ait.

dikkatinizi çektiyse, dağlık karabağ'ın başkenti, hankendi (bkz: Stepanakert) güney sorumluluk alanı sınırları içinde.

"zafer kazandık" diyen azerbaycan'ın(ilham aliyev'in), dağlık karabağ'ın bir parçası olan yerler üzerindeki son durumu şudur;
görsel

bakın sevgili arkadaşlar.
10 kasım 2020'de imzalanan ateşkes antlaşmasının üzerinden 1 aya yakın zaman geçti.
ve hala gerek türkiye gerekse azerbaycan'daki insanların çoğu sadece ve sadece 9 maddelik şu antlaşmayı hala okumadılar.
(bkz: azerbaycan ve ermenistan ın imzaladığı anlaşma)

yazık ki insanlar araştırmadıkları, maddelerini okumadıkları bir antlaşma üzerinden azerbaycan'ın karabağ'da zafer kazandıklarına inanıyorlar.

neden?
çünkü aliyev kamuflaj kıyafetleriyle ekranlara çıkıp "zafer kazandık n'oldu paşinyan" diye şov yapıyor ve zavallı cahil halkımız da buna inanıyor.
görsel

ellerini dua eder gibi aç, dua ediyormuş gibi yap, kamuflaj kıyafetlerini giy, tv'lerde şov yap, "karabağ azerbaycandır" de, sonra zafere giden orduyu durdurup karabağ'ın başkentini ermenilere bırak...

sonra da 10 kasım'ı zafer bayramı ilan et.

hasiktir ordan ya...

gidin bakın arkadaşlar.
belki de size ben yalan söylüyorumdur.
azerbaycan şayet karabağ'da zafer kazandıysa bugün şu dakika hankendi şehrinde azerbaycan bayrağı dalgalanıyor olması lazım.
gidin bakın, eğer orada azerbaycanımızın bayrağı dalgalanıyorsa demek ben yalan söylüyorumdur...

edit: yahu bak şimdi ne kadar çok ukala dümbeleği var.
son durum şu haritadır diyorum, adam kalkmış o harita değildir 27 kasım itibariyle kelbecer'e girildi diyor.
ulan benim koyduğum haritada kelbecer zaten karabağ sınırlarının dışında, yani azerbaycan kontrolünde.

hakikaten bazıları sırf ukalalık yapmak için yazıyor ya sinir oluyorum.

daha azerbaycan sınırlarını, karabağ sınırlarını bilmeyen, harita okuyamayanlar lütfen başlıklarıma entry girmesinler.
son durum yukardaki harita değildir. 27 kasım itibariyle kelbecer'e girildi ve bugün laçin için verilen süre dolduğu için laçin'de bayrak dikildi. kelbeçer ile ilgili haberler :

") https://qha.com.tr/haberl...ntrol-altina-aldi/280656/

2) https://www.hurriyet.com....tik-azerbaycanin-41672205

laçin ile ilgili bugünkü son dakika haberi : https://www.haberturk.com...ak-dikti-haberler-2887732

hankendi'de de rus askerlerinin bulunduğu bir koridor var şu an sınır hattı olarak. laçin gibi bunun da belli müddet zaman içinde azerbaycan tarafından sivil ve askeri zaiyatlar yaşanmadan rusya gözetiminde alınacağını düşünüyorum. çünkü o bölge ermenistan'a kaçanların büyük çoğunluğu ermenistan tarafından kabul edilmemiş ve rusya kontrolüyle hankedi'de tutulmuşlar. mübadelenin sağlanması kolay iş değil.
o harita öyle okunmaz. senin haritaya göre kelbeçer ve laçin hala alınmamış olarak gözüküyor. o mavi çizgi kelbçer ve laçin önüne çekilirdi alınsaydı. ayrıca yüklediği haritanın tarihine bile bakmayanlar -15.11.2020" - yazıyor kabak gibi, hiç başlık açmasın. 27 kasımda kelbeçer'e girildi, dün laçin alındı !
ben o maddeleri okudum. birincisi evlat diyebilecek samimiyet sınırını sana tanımıyorum kusura bakma. gerçekten cahilsin. hatanı kabul etmek yerine saçma sapan şeylere sığınıyorsun. haritalarda renkler önem arz eder. hala 15 kasımdaki haritaya 3 harf koyup olayı çözdüğünü ve kapattığını zannediyorsun. azerbaycan toprağıydı da bilmem ne. harita okumayı öğrenmeni tavsiye ederim. sarı rengin o haritadaki anlamı gelecek hedeftir. yani alınmamıştır. kurtarılan bölge yeşil ile güvenli alan ise mavi ile gösterilir. çatışmalar kırmızı renk ile. "umarım anlaşılmıştır" bu renkler dahilinde haritan 3 harf koyarak güncellenmiş olmuyor. bu haritayı basına bugün bu haliyle versen hala kelbeçer ve laçin alınacak şeklinde yorumlanır. ben daha fazla senin için zaman kaybetmek istemiyorum. dilediğin gibi haklılığını ilan edebilirsin.
karabağ bütünüyle azerbaycan a bağlandı daha neyi konuşuyorsunuz?
kırmızı renk türkiyeyi, sarı ermenistanı, mavi azerbaycanı, yeşilde iranı gösterir. bu arada harita okumayı bilmiyorum ben ama bunlar böyledir yani genelde. bence bu bir zafer.