bugün

azerbaycan lehcesiyle yazilmiş entry-leri anlayib anlamazlikdan gelen, azerbaycan turkcesinin de neticede bir turk dili grupunun uyesi olduğunu unutan zihniyyet.
turkce adindan belli turkcedir. azerbaycan, turkiye, turkmenistan, kirgizistan, uzbekistan ve.s. hepsini hic olmassa anlamali, saygi duymaliyiz. azerbaycan turkcesiyle konusmak isteyen tum turk kardeslerimize saygi duydugumuz gibi, turkiye turkcesini yeni oğrenen insanlara da saygıda kusur etmemeliyiz.
Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları milliyetçilik anlamında dil , din ve ırk ayrımı gütmeksizin halkların kardeşliğine ve ulusal bağımsızlığını koruyan laik , bilimsel , cumhuriyetçi vatandaşlarının örgütselliğine dayandığı için tartışmanın anlamsız olduğu bir iddiadır . Ezik edebiyatı yapmak bu ulusa hiçbir şey kazandırmaz .
son derece normaldir.
azerice, kırgızca, yakutça, türkmence ve saire ve saire ve saire. Bunların hepsi kendi başına diller sayılıyor, aynı aileden-üst sınıftan vs olsalar bile. hatta git kırgızistan'a, adama "sen ne güzel türkçe konuşuyorsun de", kızıyorlar sana "ben kırgızce konuşıyorum" diye.
dil ailesine kaldıysak, finceyle macarcayı da türkçe saymak lazım (eheh demogoji yaptım).
(bkz: azerbaycan turkcesi)
(bkz: azerbaycanca entry)
(bkz: pezevenk denince kafa atan zihniyet)
azerbaycan dili de türkiye türkçesi gibi oğuz dilinin lehçeleridir.
türkçe sayacağı zaman azerbaycan dili diye birşey olmayacağını bildiği için gayet normal bir zihniyettir. olayda bir mantık hatası var. hem azerbaycan dili diyeceksin hem de türkçe diyeceksin. yoksa azerice olmasın o?

(bkz: elma armut ikilemi)
(bkz: filoloji)

başlığın olması gerekeni ise;
(bkz: azeri lehçesini türkçe saymayan zihniyet)