bugün

araba sürerken daha az yakıt yakmak isteyenlere verilecek tavsiyelerdir.

1- yokuş aşağı giderken arabayı boşa almayın. araç vitesteyken cut off sistemi devreye girerek motora giden yakıtı keser. fakat boşa alırsanız araç rölantide kalır ve 0.5 lt/ saat yakıt tüketir.

2- gereksiz yükleri boşaltın.

3- klimayı mümkün olduğunca az kullanın. fakat şunu da unutmayın ki camları açıp gitmenin oluşturduğu hava direncinin sebep olduğu yakıt tüketimi neredeyse klimanın getirdiği fazladan yakıt tüketimine eş değerdir. bu sebeple yolculuk esnasında cam açmak yerine klima açmayı tercih edin en azından temiz hava solursunuz.

4- kırmızı ışığı gördüğünüz andan itibaren ayağınızı gazdan çekin ve aracın kendi kendine motor freniyle yavaşlamasını bekleyin, durmaya yakın frene basın. böylece frenlerinizin ömrünü de uzatırsınız.

5- mümkün olduğu kadar erken vites yükseltin fakat bunu yaparken aracı boğmamaya özen gösterin. aracın en az yaktığı devir, motorun maksimum torkunu verdiği devir aralığıdır. dizellerde bu devir aralığı daha düşükken benzinlilerde daha yüksektir.

6- kışın arabayı çalıştırıp motorun ısınmasını beklemek yerine 2000-2300 devri geçmeden sürüşe hemen başlayın. böylece hem motor soğuk sebebiyle fazla aşınmaz hem de gereksiz tüketimin önüne geçmiş olursunuz. motor ideal sıcaklığa ulaşınca dilediğiniz gibi kullanın.

7- lastik hava basınçlarına dikkat edin. düzensiz basınçlar %1 - %2 daha fazla tüketime sebep olur. buna ek olarak lastikler dengesiz aşınır.

9- sakin müzikler dinleyin. club, disco açıp gaza gelip gaza basmayın. alın mozart, bach, vivaldi dinleyin.
10- mümkün olduğunca sabit hızda gitmeye çalışın. devri sürekli değiştirmek yakıt sarfiyatını artırır.
artislik yapmak için ışıklarda ve hareket halinde vites boştayken ara gaz vermeyin.
yokuş yukarı mecbur da yokuş aşağı veya düz yolda boşu boşuna bağırtmayın aracı. Yani yüksek devirde kullanmayın. Aracın sesini dinleyerek vites değiştirin. Eğer araç boğulmuyorsa ve hızlanmaya gerek duymuyorsanız vites yükseltmeyin.
Vites yükseltirken biraz daha gaz verip aracın devrini biraz yükseltip devir düşmeden vites değiştirmeye özen gösterin.
Benim gibi doblosu olup da Tosyada kalanlara özel bir tavsiyem de sakına sakın petrol ofisinden yakıt almayın. Arkadaş adam bi elli liralık mazot koydu sikeyim böyle işi gitmiyor lan araba. Dördüncü vitesle gittiğim yeri ikinci vitesle gitmeye çalışıyorum devir diye bişey kalmadı arabada.
Biraz yaktıktan sonra gittim totalden elli liralık ekledim üzerine, şimdi ikinci vitesle çıktığım rampada üçüncü vitesle gidiyorum baymıyor aksine topluyor ve vites istiyor.
Büyük motorlu araçlarda mazotun kalitesizliği bu kadar etki eder mi bilemem de 1.3 motorda acayip farkediyor. Yanlış anlaşılmasın euro dizel aldım petrol ofisinden de.
Dur bu durumu petrol ofisi başlığına da açayım. Maksat marka karalama.
bugün kocaeli-istanbul arasındaki otobanda gördüğüm kırmızı mazda'nın yaptığını yapmayın. ben ki 160 ile gidiyordum, adamın yanımdan geçip gitmesi 1 saniyeden az sürdü. yapmayın böyle!

(bkz: tem)
toplu taşımayı tercih edin.