bugün

ağzını şapırdatmadan yemek yemek. hayır bu kadar bilinen bişeyin bu kadar bilinmemesi çok ilginç.
Kim o sorusuna ben diye cevap vermek yerine kim olduğunu söylemek. Bunu cidden çok az kişi biliyor.
- Yemek masasındayken cep telefonu veya ayna çıkarıp ruj tazelemek görgüsüzlüktür.

- birine kitap hediye ederken şayet kitabın yazarı değilsek, iyi dileklerimizi kitabın sayfasına değil, küçük bir kağıda yazıp iliştirerek vermeliyiz.

- telefonda konuşurken öksürmek veya aksırmak gerekiyorsa mutlaka telefonu kulaktan uzaklaştırmak gerekir.
Karşınızdaki insan nasılsın diye hal hatır soruyorsa, karşılığında nezaketen aynı soru karşı tarafa yöneltilir.
Telefonda arayan biz isek ve şayet ilk defa aradığımız bir kişiyse;

Alo dedikten sonra kendimizi tanıtmalıyız.

Öyle

-alooooğğg apdturrahman sen miyin layn? Aloo apturahmanı aradım ben

Dememeliyiz.
kışın el sıkışırken eldivenini çıkarmak.
hayatımızda görgü kurallarının olduğunu bilmek az kişinin bildiği muhteşem bir şeydir.
birisi bir şey anlatırken telefonla uğraşmayın. ana avrat küfür ediyorum.
Özel yada devlet nerede çalışıyor olursanız olun giyeceğiniz en açık şey kolsuz gömlek olmalı ve dekolte içermemeli. ip askılı ya da omuzu açık kıyafetler iş dünyasında basit görünür.

illa giyecekseniz o ip askılıları yazlık yerlerde giyin.
Kadin el uzatmadan tokalasmak icin el uzatilmaz.
kalp kırmamak ve empati duygusu beslemek. kesinlikle bunlar görgü kuralı sayılmalı. bu devirde olması gereken şeyleri yapmak iyilik olarak atfediliyor çünkü.
merdivenden inerken erkeğin önden inmesi ve kadının elini tutması. merdivenin alt basamağına bastığında kadına yönelir gibi durarak onun son basamağa adım atarak elinden tutması.

eski erkek arkadaşım bunu dolmuştan inerken yapardı. çok inceydi.
ince jestler yapmak. herkesi mutlu eder bu durum.
kesinlikle kadın elini uzatmadan siz tokalaşmak için uzatmayın mazallah yanarsınız.
Hasta kreşuara tükürürken karşısında durmamak, başka yöne doğru bakmak.
et,balık, kelle bunlar yenir elle.
neredeyse hiç bilinmez ve uygulanmaz fakat bir tiyatro oyununun ortasında alkışlanmaz. alkış sadece oyun sonu olur, ıslık vb. gürültülere girilmez.
Konuşmalarımız içinde bahsedilen olumlu ise ‘laf’ sözcüğü yerine ‘söz’ sözcüğü kullanılmalıdır. Laf, boş söz mânasına gelir.
Ekrana çıkıldıysa telefonla uğraşılmaz, kameraya veya konuşulan kişiye bakılır.
çöp kutularına yaklaşırken " kedicik korkma benim ben " deyin.
protokol kâidelerinden bazıları; çünkü, derler ki “protokol nezaket kurallarını bilmeyenler için icâd edilmiştir”. fakat, maalesef bugünün birçok protokol kuralının -yahut uygulanış biçimi diyelim- ayrıca kaba olması da manidardır.
Restoranda sümkürülmez mesela. Ya da yemek masasında. Kalkar wc gıder sümkürürsün.
istisnaları ve acil durumlar hariç, Bir başkasının telefon numarasını izni olmadan vermek.
verilen sözü tutun, tutamayacağınız sözü vermeyin. gerektiğinde özür dileyin ve teşekkür edin. ve son olarak nolur insanlara gülümseyin.
telefonla konuşurken sifon çekilmez. bırak orada kurusun mk, çekme o sifonu.
güncel Önemli Başlıklar