bugün

(bkz: apple)
(bkz: inception os)
işletim sistemleri dünyasında dikey olarak ilerlemektir.

sanal makine ve hatta sanallaştırma ile, mümkün olabilecek tüm güncel işletim sistemleri kullanılabilir aynı anda.
bir süre sonra sıkılıp tek işletim sistemine dönme sebebi olup fazlada kafaya takılmaması gerekendir.
yapmaya çalıştığım ama bir yerde hata yaptığım eylem.

bilgisayarımda şu anda windows 8.1 yüklü ama ben ekstra olarak windows 8.1 in yanına bir de windows xp kurmak istiyorum.

ilk önce xp için harddiske ona özel bir alan böldüm windows xp iso dosyasını flash belleğe yazdırdım. ilk kurulumu (mavi ekranda biçimlendirme vs.) xp ye özel olarak böldüğüm alana yaptım. klasik xp kurulumundaki gibi ön yüklemeyi yaptıktan sonra bilgisayar yeniden başladı ama windows xp kurulum ekranı yerine tekrar windows 8.1 çalışmaya başladı.

bu konuda bir şeyler bilen yazarlar yeşillendirebilirler.
Fakir olmasan hem mac heö windows kullanımını anlatırdım, gel gör ki çok fakir işi.
Hayırlı forumlar.
baz işletim sistemini çak önce. sonra kur vmware. sonra gelsin diğer işletim sistemleri. baz işletim sistemi olarak windows server 2012 r2 tavsiye ederim.
Pardus (Linux) ve Windows kullanmışlığım vardır döneminde.
Daha sonra Ubuntu ve Windows' a döndüm.
Ubuntu can can.
imkansız diyen facebook harici bir siteye girmeyen arada uludağda takılan gününü öyle yitiren bir bireydir zannımca.

çünkü aynı bilgisayarda iki işletim sistemi oluyor. ikinci olarak windows 8.1 için ise easybcd indirilerek mbr'ye yeniden yazma işlemi yapılabilir.

http://windows.microsoft....m-multiboot#1TC=windows-7

Eğer mbr'de çift sistem görüntülenemiyorsa dediğim gibi easybcd kullanılabilir. bir entry eklenir, eklenecek entry tipi belirtilir. olay bu kadar basit.
apple macbook' ta yaptığımdır. dün windows kurdum. gayet iyi.
hem mac hem microsoft kullanmaktayim fakat mac'e gecince tus kombinasyonlari apayri oldugu icin sikintili bi durumdur tavsiye etmem.