bugün

ayak fantezisindeki rolü nispeten düşüktür.
http://giphy.com/gifs/3o6Ztimc3R8RQMH66c
Bes kardesten üvey olanıdır .
görsel
Sağa sola çarparsa emdi yürek yırtılır.
Kucuk ama yureklidir.

Nerelere carpmadik ki biz onunla, kimler yanlislikla basmadi ki uzerine? Acisa da cani terketmedi beni.

Metanetli ol minnak ayak serce parmagi.
üzerine dolu nigde gazozu şişesi düşürdüğüm parmakcik.

acisindan yerde yuvarlanıp ilkkez duyduğum sesler cikardim.
Sanki insan vücudunun gereksiz bir parçası gibi ama olmazsa da olmaz.
Sehpaya çarpan heralde.
Suphesiz o ki parmaklar icinde en lanetli olani.
neden var merak konusu. o olmasaydı bence o kemikler başka bi yere harcanabilirdi. Nereye harcanırdı bilemem ama bulurduk bi yer.
bir gün elbet sehpanın tadına bakacak olandır. evet.
gereksiz uzuv. olmasa da olur. saga sola çarpıyor can yakıyor. mesela ayak topuğu hiç öyle mi? bam güm yardır, banamısın demiyor.
her daim mor olan parmaktir. En azindan benim icin öyle. Bir insan ayagini sürekli kapiya carpar mi ya? Ben carpiyorum. Hatta bence; kapi ayak serce parmagina tepki olarak yaratilmis. Yok böyle bir sey.
Olmasa da olur denilen parmaktır. Hatta olmasa daha iyi olabilir bazı durumlarda.
'savaş' kavramıyla bir alakası vardır bu parmağın. ne zaman incitilse savaşların ne kadar acımasız ve zorlu olduğu düşünülür.
bazı ülkelerde serçe parmaklarının tırnaklarını diğerlerine oranla uzun bırakması bekarlığı işaret eder.
Sanilanin aksine onemli bir denge elemanidir. Yani olmamasi dengesizlige sebep olur. Ayrica carpinca gercektrn cok aciyor. Yani ne ayak serce parmakli oluyor ne de ayak serce parmaksiz.
(bkz: kanepe)
bir yere çarpıp acı vermekten başka bir sike yaramayan parmaktır.
Dayanılmaz acılara gark olmuş, kendini her gördüğü sehpaya, kapıya vuran harici parçamız.
ne kadar sakınılırsa sakınılsın yine de bir yolunu bulup çarpar biryerlere.
tarak kısmı dar bir ayakkabı görmeyedursun. hemen başkaldırır. ben varım der. acır. sinirlendirir. yürütmez sizi. ya kunduracıya git bunu kalıba koysunlar, ya da aldığın yere götür, bir kaç numara büyüğünü versinler der. seversin onu. bu dediklerini yapmak zorunda hissedersin. yaparsın da.. yapmazsan küser sana. iyidir o. evet.
kapı kenarına çarpıldığı zaman tarifsiz bir acı verir kendisi.
görsel

not: bana ait değil efenim.
Yaratanın özellikle masa, dolap, kapı, sandalye kenarlarına çarpması suretiyle cehennen azabını hatırlamamız için vücudumuza koyduğunu düşündüğüm ayak uzvu.